Lekárska komora predstavila koncepciu dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti

Slovenská lekárska komora (SLK) predstavila koncepciu zdravotníctva, ktorej hlavným cieľom je udržateľnosť a dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Koncepcia zahŕňa úpravu štyroch oblastí, ktoré na stredajšom tlačovom brífingu priblížili predstavitelia SLK.
SLK navrhuje zmenu nastavenia siete ambulantných a nemocničných zariadení, kde dôležitou súčasťou sú zdravotnícki pracovníci. Ďalšou súčasťou je starostlivosť o občana, aby sa vedel pohybovať v systéme. Financovanie systému zdravotnej starostlivosti musí byť nastavené podľa iných pravidiel ako dnes. Navrhujú aj nového správcu verejného zdravotného poistenia. „Verejné financie by mali byť v systéme až do momentu poskytnutia zdravotnej starostlivosti,” povedal prezident SLK Pavel Oravec s tým, že navrhujú zriadiť fond verejného zdravotného poistenia.
SLK považuje za optimálne také nastavenie siete zdravotníckych zariadení, aby rovnomerne po celom Slovensku bola pokrytá všeobecnými lekármi, k nim prislúchajúcimi špecialistami a nemocnicami, a to na princípe obvodov a spádovosti. Pre pacienta je ideálnym stavom to, aby 80 percent pacientov bolo riešených u všeobecného lekára. Dnes osem až desať percent ľudí na Slovensku nemá všeobecného lekára. Za optimum SLK považuje 1 500 až 1600 pacientov u všeobecného lekára pre dospelých, u pediatrov 1 050 pacientov. Úlohou všeobecného lekára má byť manažovanie cesty pacienta v systéme. SLK upozornila na dnešný nepriaznivý stav, keď skončí všeobecný lekár v regióne bez náhrady a karty pacientov sa rozdelia najbližším lekárom. Tí sú potom tak pracovne zaťažení, že sa zdravotná starostlivosťou môže stať pre niektorých pacientov nedostupnou.
SLK navrhuje viaczdrojové financovanie systému poskytovania zdravotnej starostlivosti a okrem verejného poistenia navrhuje kombináciu systému pripoistenia, priamych platieb od občana a grantov. „Nepovažujeme za správne, aby sme nastavovali platbu za výkon podľa toho, koľko je peňazí v systéme,” povedal prezident komory. Cenu výkonov je nutné určiť na základe kalkulácie nákladov. „Na to, aby sme udržali stabilitu systému, je nevyhnutné pre nemocnice a ambulancie zaviesť paušálnu platbu na fixné náklady zariadenia,” konkretizoval Oravec a doplnil, že okrem tejto paušálnej platby za fixné náklady by zariadenia mali ďalej dostávať platby za výkony. Výdavky na zdravotníctvo sa v pomere k hrubému domácemu produktu musia podľa SLK dostať na úroveň priemeru krajín EÚ. Oravec pripomína, že v Čechách je platba na hlavu dvojnásobne vyššia ako na Slovensku.
Zdroj: (SITA, qq;avl)
Odporúčané články

Otvorenie nového školského roka 2023/2024 bolo pre študentov župnej SOŠ priemyselných technológií na Učňovskej 5 v Košiciach – Šaci výnimočné. Košický samosprávny kraj (KSK) ako jej zriaďovateľ pomohol s financovaním rekonštrukcie zázemia plavárne. O novinke informuje na svojom webe KSK.

Minulú stredu 6. septembra 2023 v čase 15:15 hod. sa na Štúrovej ulici v Košiciach stala dopravná nehoda.

Obyvatelia Košíc, ale aj iní môžu rozhodnúť o tom, akú podobu bude mať Park za Sladovňou. Na svojej webstránke o tom informuje mesto Košice.