Lengvarský prezradil, kedy by mohli skončiť opatrenia proti koronavírusu
Opatrenia proti šíreniu koronavírusu, aké ich poznáme v súčasnosti, by mali prestať platiť niekedy okolo marca. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
„Včera (v utorok – pozn. red.) bolo zasadnutie konzília aj za účasti premiéra. Bavili sme sa o období po vrchole omikronu. Okolo konca marca by sme mali byť v režime, ktorý by umožňoval bežný život občanom,“ povedal Lengvarský.
Po kulminácii vlny omikron príde na Slovensku k uvoľneniu opatrení. Pred stredajším rokovaní vlády to uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO). Presný dátum zatiaľ povedať nevedel, bude závisieť aj ďalšieho vývoja situácie. „Smerujeme k tomu, a tá predbežná diskusia je nastavená tak, že keď budeme vidieť kulmináciu na Slovensku a potvrdí sa kulminácia a pokles, zrejme v období 10 dní, budeme vedieť prísť k výraznému uvoľneniu,” vyhlásil.
Okolité krajiny už pritom podľa predsedu vlády kulmináciu zaznamenávajú, odborníci ju u nás očakávajú v priebehu najbližších dní. „Potom prídeme s presným dátumom. Predpokladám, že by sme upustili od všetkých opatrení,” pokračoval ďalej Heger. Posledná vec, ktorou budú disponovať, je nosenie respirátora. „Naďalej chcem všetkým povedať, že nástroje ochrany tu sú, očkovanie poskytuje najvyššiu imunitu a ochranu,” uzavrel.
Zdroj: (SITA, md;qq) (SITA, kh;zol)
Odporúčané články
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.