Letná škola v Košiciach priblíži spracovanie dát z laserového skenovania krajiny
Letná škola zameraná na mapovanie a modelovanie dynamiky krajiny vo vysokom priestorovom rozlíšení sa koná tento týždeň na pôde Ústavu geografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (PF UPJŠ) v Košiciach.
Jej hlavnou náplňou je získanie zručností v zbere a spracovaní dát získaných leteckým laserovým skenovaním (lidar). Táto technológia diaľkového prieskumu Zeme umožňuje zachytiť a modelovať javy a zmeny v krajine vo vysokom priestorovom rozlíšení na úrovni niekoľkých centimetrov.
[ad][/ad]Letnú školu od pondelka do štvrtka (18. 7.) absolvujú tri desiatky účastníkov zo Slovenska a Česka – doktorandi, študenti, odborní asistenti, ale aj zástupcovia firiem a inštitúcií pôsobiacich v oblasti diaľkového prieskumu Zeme a spracovania digitálnych geografických dát. Informovala o tom hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková.
Mimoriadnou skúsenosťou účastníkov letnej školy bude v utorok (16. 7.) na poľnom letisku v Mirkovciach v okrese Prešov ukážka letu bezpilotnou helikoptérou Scout B1-100 a zber dát lidarovým systémom Riegl VUX-1, ktorý univerzita nadobudla v rámci budovania Univerzitného vedeckého parku Technicom. Dáta získané týmto leteckým systémom sa účastníci naučia spracovať a porovnajú ich s inými dátami, napríklad 3D modelmi z fotogrametrických snímok.
„V rámci podujatia chceme demonštrovať náš bezpilotný letecký systém. Zameranie letnej školy je na spracovanie dát z laserového skenovania, ktorým sa podrobne mapuje celé Slovensko, čo zabezpečuje Geodetický a kartografický ústav Bratislava. Ide o špičkové technológie, s ktorými v SR pracuje len niekoľko univerzitných pracovísk,“ uviedol prodekan pre vonkajšie vzťahy PF UPJŠ Michal Gallay.
Výučba geografie a geoinformatiky na UPJŠ sa zameriava práve na laserové skenovanie – pozemné aj letecké. Význam lidarových dát pre Slovensko rastie, pretože v rokoch 2018 – 2021 sa realizuje celoplošné snímanie krajiny lidarom, ktoré koordinuje Geodetický a kartografický ústav Bratislava. Vďaka podrobným dátam budú môcť štátne, samosprávne i komerčné inštitúcie presnejšie odhadovať riziko záplav, zosuvov, vypočítať fotovoltický potenciál miest či celoplošne určiť výšku stromov a inej vegetácie a stanoviť tak množstvo biomasy v krajine.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V obci Hrušov v okrese Rožňava sa zrútil takmer 50-ročný most pod nákladom smetiarskeho vozidla. Most bol bežne využívaný miestnymi obyvateľmi, pričom externé spoločnosti zabezpečujú v obci zber odpadu viac než dve desaťročia. Incident nastal počas zberu komunálneho odpadu, keď vozidlo prešlo cez most namiesto cúvania, čo viedlo k jeho preťaženiu a poškodeniu.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.

Horúce letné počasie bude aj tento rok lákať Košičanov na obe mestské kúpaliská. Ako prvé už túto sobotu otvorí svoje brány kúpalisko Rumanova v Mestskom parku. Na neďalekom „čéhačku“ sa Košičania a návštevníci mesta budú môcť zrelaxovať o dva týždne neskôr – v sobotu 28. júna.