Liberáli považujú hľadanie novej 76-ky za stratu času
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) tvrdí, že nemá o čom rokovať s dočasne povereným premiérom SR Eduardom Hegerom (OĽaNO), keďže novú vládnu väčšinu nie sú ochotní podporiť ani všetci poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Sme rodina.
Ako ďalej v tlačovej správe uviedol predseda SaS Richard Sulík, diskusiu o novej väčšine odmietajú a je to jasný postoj poslaneckého klubu strany. „Boli sme pripravení rokovať, avšak doteraz nevieme, kto je skutočným lídrom OĽaNO. Navyše stále hrozí, že Heger odíde z hnutia a nebude mať nielen silu, ale s inou stranou ani legitimitu skladať novú vládu,” tvrdí Sulík.
Predseda SaS zároveň uviedol, že seriózna diskusia nemá zmysel aj preto, že samotná koalícia nie je jednotná. „Je to práve Sme rodina a jej líder Boris Kollár, ktorí odmietajú podporiť novú 76-ku poslancov. V takejto absurdnej situácii sa preto Heger v prvom rade musí obrátiť na Matoviča a vlastných partnerov, ktorí mu podkopávajú nohy,” myslí si Sulík. Strana liberálov je toho názoru, že 76-ka poslancov, ktorú by akceptovala i prezidentka SR Zuzana Čaputová, je chimérou a jej hľadanie je strata času. Preto je podľa SaS namieste začať sa seriózne zaoberať predčasnými voľbami.
Podpredseda SaS Branislav Gröhling je presvedčený, že diskusia o predčasných voľbách je v súčasnosti legitímna. „Karty by mali byť rozdané nanovo a jednotivé strany by mali dostať možnosť opätovne zabojovať o dôveru voličov. Podpora 76-ky s tými istými ľuďmi a Matovičom ako šéfom OĽaNO je len a len podceňovanie schopnosti občanov správne sa rozhodnúť,” myslí si Gröhling.
„Úsilie Eduarda Hegera o stabilizáciu a dohodu stroskotalo, ako inak, na strane Richarda Sulíka. SaS sa ukázala ako nepoužiteľný partner s hlbokou stopou deštrukcie a Eduardovi patrí vďaka za to, že sa o to aspoň pokúsil. Za predčasné voľby ako darček Robertovi Ficovi (Smer-SD) a extrému hlasovať nebudeme,” uviedla v tlačovej správe strana Za ľudí. Zodpovednosť by podľa nich mali niesť tí, ktorí chaos, hádky a neustály konflikt živili tri roky.
Zdroj: SITA, kh, vr, DSe
Odporúčané články
Prezident Peter Pellegrini včera absolvoval tradičný novoročný obed so svojimi predchodcami – exprezidentkou Zuzanou Čaputovou a bývalými hlavami štátu Andrejom Kiskom, Ivanom Gašparovičom a Rudolfom Schusterom. Spoločne sa zhodli na tom, že najväčším problémom na Slovensku je aktuálne obrovské pnutie v spoločnosti.
Slovensko čelí historicky najväčšiemu kybernetickému útoku, ktorý ochromil kataster nehnuteľností. Údaje dôležité pre realitný trh, mestá, obce a ďalšie inštitúcie sú nedostupné už niekoľko dní. Vláda ubezpečuje, že dáta sú chránené a postupne pracuje na obnove systému.
Ak by na územie Slovenskej republiky pricestoval prezident Ruskej Federácie Vladimír Putin, polícia ho bude musieť zatknúť. Vyplýva to z právnej analýzy, ktorej závery zverejnila mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv.