Lieky na pľúcne ochorenia môže po novom predpísať všeobecný lekár alebo pediater
Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o zrušení preskripčných obmedzení pri súbore liekov, ktoré sú určené pre pacientov s ochoreniami plúc. Od 6. septembra 2024 môže takéto lieky predpísať nielen pneumológ, či imunoalergológ, ale aj všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast. Pacient tak nebude musieť čakať na špecialistu, ale pri akútnej potrebe a aj na pokračovanie v liečbe mu potrebné lieky môže predpísať všeobecný lekár pre dospelých a pediater.
Ministerstvo zdravotníctva aktívne rieši dostupnosť zdravotnej starostlivosti u lekárov špecialistov. Okrem navýšenia počtu medikov, zjednodušení vzdelávania a ďalších noviniek, prichádza aj s opatrením s okamžitým pozitívnym efektom na dostupnosť liečby pre pacienta. Nedostatok lekárov v špecializáciách pneumológia a imunolargológia čiastočne vyrieši aj najnovšie rozhodnutie ministerstva zdravotníctva. Niektoré lieky, ktoré mohol doteraz predpísať iba lekár v uvedených špecializáciách, bude môcť pacientovi po novom predpísať aj všeobecný lekár pre dospelých a primárny pediater.
„Z dôvodu, aby pacient dostal potrebnú liečbu včas, aj napriek obmedzenej dostupnosti špecializovanej ambulantnej starostlivosti v odbore pneumológia a imunoalergológia, ministerstvo rozšírilo možnosť predpisovať potrebné liečivá všeobecným lekárom pre dospelých a primárnym pediatrom. Obe špecializácie majú potrebné vzdelanie na indikáciu týchto liečiv, preto je bezpečnosť pacienta zabezpečená,“ vysvetlila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Pacient tak bude mať zabezpečenú liečbu v akútnom stave a môže počkať na vyšetrenie u špecialistu. Všeobecný lekár môže predpisovať najmä rôzne inhalačné a nazálne spreje. Ide o lieky s účinnými látkami, ktoré sa používajú pri rôznych ochoreniach, pri ktorých dochádza k zúženiu priedušiek, ako aj pri dýchacích ťažkostiach, ktoré vznikajú ako následok zúženia priedušiek či sezónnej alergickej nádchy (napr. senná nádcha). Indikácia špecializovanejších liekov však naďalej zostáva v kompetencii špecialistov.
Rezort zdravotníctva tak konal na základe konsenzu MUDr. Etely Janekovej PhD., hlavnej odborníčky MZ SR pre všeobecné lekárstvo pre dospelých a MUDr. Eleny Prokopovej, hlavnej odborníčky MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a hlavných odborníkov a odborných spoločností pre pneumológiu a imunoalergológiu. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková pre urýchlenú dostupnosť liekov pre pacientov vydala rozhodnutie na zrušenie preskripčných obmedzení. Zmena je platná od jej zverejnenia, teda od dnes 6. septembra 2024.
Zoznam liekov a podrobné informácie zverejnilo ministerstvo na svojej webovej stránke:
https://kategorizacia.mzsr.sk/Lieky/Common/Details/34999
Zdroj: (TS)
Odporúčané články
Hrozí ďalšie obmedzenie električkovej dopravy v Košiciach. Kľúčová električková trať na Alejovej ulici je podľa odborníkov v havarijnom stave a v prípade, že mesto v krátkom čase nepristúpi k jej rekonštrukcii, môže dôjsť k jej odstaveníu. Išlo by už o druhý úsek električkovej trate v meste, ktorý by bol vyradený z prevádzky – prvý je v súčasnosti v rekonštrukcii.
Najvyšší kontrolný úrad v týchto dňoch ukončuje kontroly nakladania s dlhodobým finančným majetkom v 14 mestách a obciach východného Slovenska, ktoré sú akcionármi Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. Podľa všetkých indícií však majú vyše dva roky už vopred známy výsledok.
Najvyšší súd SR zamietol sťažnosti Daniela Bombica proti prijatiu obžaloby na jeho osobu Špecializovaným trestným súdom ako aj proti tomu, že ho ŠTS ponechal vo väzbe. Informoval o tom spravodajský portál Aktuality.sk, ktorému to potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.