Lieky pre pacientov s ochorením COVID-19 majú vážnejšie nežiaduce účinky ako vakcína
Kortikoidy, antibiotiká, lieky na tlak, sedatíva, umelá výživa a mnohé ďalšie lieky, ktoré dostávajú hospitalizovaní pacienti s ochorením COVID-19, majú neporovnateľne vážnejšie vedľajšie účinky ako vakcína proti koronavírusovej infekcii. Vo videu Ministerstva zdravotníctva SR na sociálnej sieti o tom hovorí primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici na Antolskej ulici v Petržalke Jakub Hložník.
„Keď si porovnáme nežiaduce účinky, ktoré tieto lieky majú s vakcínou, tak nám jednoznačne vychádza, že benefit vakcíny je oproti liekom obrovský,” uviedol Hložník. Doplnil, že kortikoidy môžu napríklad narušiť metabolizmus, potlačiť imunitu či spôsobiť cukrovku, antibiotiká zase kolitídy a lieky na tlak môžu negatívne pôsobiť na obehovú sústavu. Upozornil tiež, že lekári nevedia, či pacientovi, ktorého do nemocnice s diagnózou COVID-19 príjmu, podávané lieky vôbec pomôžu dostať sa z ťažkého stavu. „Pre nás jednoznačne vychádza, že očkovanie ako prevencia je neporovnateľný benefit oproti následnej liečbe pacientov u nás,” dodal Hložník vo videu.
COVID tiež prirovnal k ruskej rulete, pretože nikto nevie, kedy ochorenie dostane a čo s jeho zdravím urobí. Pacienti pociťujú dlhodobé následky, ako sú trombózy či embólie, desiatky dokonca čakajú na transplantácie pľúc či srdca. Následky po infekcii si človek môže niesť až do konca života, no nežiaduce účinky po očkovaní sa prejavia do niekoľkých mesiacov. Doplnil tiež, že aj keď je imunita po prekonaní ochorenia dostatočná, nemáme istotu, že ochorenie prežijeme.
Zdroj: (SITA, su;mhu;pla)
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.