Liga proti rakovine prispela na novú diagnostiku pacientov
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach získala z tohtoročnej zbierky Dňa narcisov Ligy proti rakovine 5000 eur na novú diagnostiku pre onkologických pacientov. Peniaze použije oddelenie patológie na podporu projektu zameraného na zavedenie nových diagnostických a prediktívnych vyšetrení u pacientov s nemalobunkovým karcinómom pľúc. Ako informovala hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová, v posledných rokoch celosvetovo prudko
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach získala z tohtoročnej zbierky Dňa narcisov Ligy proti rakovine 5000 eur na novú diagnostiku pre onkologických pacientov.
Peniaze použije oddelenie patológie na podporu projektu zameraného na zavedenie nových diagnostických a prediktívnych vyšetrení u pacientov s nemalobunkovým karcinómom pľúc.
Ako informovala hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová, v posledných rokoch celosvetovo prudko stúpa výskyt primárnych nádorových ochorení pľúc. Práve preto sa im venuje čoraz viac pozornosti nielen v oblasti diagnostiky, ale hlavne individuálnej terapie. K novým liečebným a diagnostickým trendom v oblasti rakoviny pľúc sa pridáva aj UNLP, ktorá na základe najnovších odporúčaní celosvetových organizácií v oblasti onkológie, patológie a molekulovej genetiky a finančnej podpory Ligy proti rakovine bude schopná komplexne vyšetrovať pacientov na molekulovo-genetickej úrovni s následným výstupom pre individuálnu liečbu pacientov.
„Podľa najnovších štúdií hrá pri vzniku nádorového ochorenia a jeho progresii významnú úlohu imunita pacienta. Nádorová bunka si vie vybudovať mechanizmus, ktorým vyblokuje schopnosť našej imunity zničiť ju a tak sa stáva nekontrolovateľnou. Nové terapeutiká sú schopné obnoviť schopnosť imunity bojovať proti nádorovej bunke. Na to, aby tieto lieky pacient mohol užívať, musí mať diagnostikovaný určitý typ nádoru pľúc, len vtedy bude liečba pre neho efektívna,“ vysvetlila Lucia Fröhlichová z Oddelenia patológie UNLP. Doložila, že zakúpením diagnostického kitu budú schopní zistiť, ktorých pacientov budú môcť liečiť touto imunoterapiou.
„Naše oddelenie patológie je druhým pracoviskom na Slovensku, kde začíname robiť toto vyšetrenie a do konca roka by sme ho chceli zaviesť do rutinnej praxe pre všetkých pacientov s nemalobunkovým karcinómom pľúc,“ povedal Milan Maďar, riaditeľ UN L. Pasteura Košice.
(SITA)
Foto: Ivan Fleischer
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Slovenská pošta spúšťa najdostupnejší bankomat a vkladomat

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Finančná správa odhalila na hraničných priechodoch s Ukrajinou nelegálny vývoz liekov (FOTO)

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie

Knižnica hračiek oslavuje 1. narodeniny
Najnovšie články

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

Tip na recept: Pečený karfiol s parmezánom a bylinkovým dipom
