Ľudia sa poučili, kradnú menej kolobežiek
Zdieľané zelené kolobežky sa Košiciach stali počas posledných mesiacov doslova fenoménom. Jedni na ne nedajú dopustiť, iným však, ako sa zdá, prekážajú.
O výhradách obyvateľov mesta voči oslňujúcim svetlám či prirýchlej jazdy na chodníkoch sme už písali. V posledných dňoch sa však na sociálnych sieťach objavilo viacero fotografií poškodených alebo pomaľovaných kolobežiek. Objavil sa dokonca záber, na ktorom je kolobežka odhodené do kontajnera na odpad.
Stratené vozidielka
Nežiadúce javy už zaregistrovala aj spoločnosť BOLT, ktorej zdieľané kolobežky patria. „Situáciu neustále monitorujeme a máme ju pod kontrolou. Momentálne však presné počty zničených, poškodených alebo odcudzených kolobežiek nechceme komentovať,“ povedal nám regionálny manažér spoločnosti pre strednú a východnú Európu Roman Sysel.
Vo firme evidujú aj stratené kolobežky, keď ľudia nerešpektujú zónu používania. Vďaka ľuďom, ktorí sa na nich obracajú s informáciami o nájdených kolobežkách, aj vďaka spolupráci s políciou sa im mnoho takých podarilo získať späť.
„Veríme, že sa podobné incidenty nebudú opakovať, keďže služba je tu pre ľudí a je to určitý benefit moderného mesta,“ zdôrazňuje R. Sysel.
S opotrebením rátajú
Ako nás z BOLT-u informovali, vyskytli sa už aj pokusy o krádeže kolobežiek. Každá z nich má však v sebe namontované GPS zariadenie, podľa ktorého ju v prípade stratenia alebo krádeže dokáže firma veľmi rýchlo lokalizovať.
„Môžeme skonštatovať, že obyvatelia mesta sa poučili a pokusov o krádež je stále menej. V spolupráci s políciou sa nám podarilo vystopovať aj nejedného páchateľa úmyselného poškodenia kolobežky vrátane pomaľovania grafitmi. S určitými poškodeniami opotrebovaním však rátame, preto každý deň také, ktoré potrebujú údržbu alebo dobitie, zbierame a opravujeme. Ak však bude niekto svedkom akéhokoľvek nevhodného zaobchádzania s elektrickými kolobežkami, budeme radi, ak nás o tom informuje,“ uzavrel regionálny manažér BOLT-u.
[ad][/ad]
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.