Ľuďom z Komenského prekáža hluk a prach
Obyvateľom bytového domu na Komenského 13 prekážajú práce na rekonštrukcii neďalekej budovy. Nákladné autá podľa nich jazdia po ich ceste bez toho, aby s tým súhlasili.
Práce na rekonštrukcii v časti budovy na rohu Komenského a Garbiarskej, v ktorej kedysi sídlil Ústav rádioekológie a neskôr nebanková inštitúcia Horizont Slovakia, sa začali asi pred mesiacom.
[ad][/ad]Nemajú pokoj
„Odvtedy nemáme pokoj. Stále tu jazdia nákladiaky, niečo tam búrajú a niečo vynášajú. Strašne sa práši, nemôžeme cez deň otvoriť okná, autá robia celý deň hluk. A navyše, jazdia po ceste, ktorá patrí nášmu spoločenstvu vlastníkov bytov. Bez toho, aby sme s tým súhlasili. Prečo nemôžu odvážať odpad z Garbiarskej ulice? Museli by za to asi platiť, ale to nie je náš problém,“ posťažovala sa nám Viera Jakubovová, ktorá býva na Komenského 13.
Nechali ho schátrať
Rohový dom už dlhé roky chátral. Z majetku spomínaného ústavu ho získala v minulosti dnes už skrachovaná nebankovka Horizont Slovakia. Potom ho kúpila španielska spoločnosť Jobelsa. Ani jeden z majiteľov sa však oň nestaral. Ako sa nám podarilo zistiť, dnes budova patrí košickej firme Michael Colection, s.r.o. so sídlom na Mlynskej ulici.
„Chceme dom zrekonštruovať a premeniť na hotel alebo penzión. Bolo v ňom však veľmi veľa haraburdia, kadejaký starý nábytok, papiere, ale aj dvere či okná. Búrať musíme aj priečky. Určite sa budú robiť nanovo všetky vedenia. To všetko sa zatiaľ nezaobíde bez hluku a prachu,“ vysvetľuje majiteľ košickej firmy Michal Majdák.
[ad2][/ad2]Prosí o trpezlivosť
Ako podnikateľ tvrdí, najprv skúšali odvážať sutinu a odpad z Garbiarskej ulice. Hneď narazili na odpor ľudí z neďalekého Domova dôchodcov, tak si vybavili súhlas od súčasného majiteľa poisťovne Life a posielajú nákladiaky cez dvor do zadnej časti budovy. Búracie práce však podľa jeho slov potrvajú ešte nanajvýš dva mesiace, potom už budú pracovníci stavebnej firmy robiť vo vnútri bez toho, aby ľuďom z vedľajších domov výraznejšie prekážali.
„Prosím ich o trpezlivosť. Myslím, že výsledok, keď opravený dom zveľadí okolie, bude stáť za to. A čo sa týka cesty, je pravda, že patrí spoločenstvu, ale je na nej ťarcha, podľa ktorej ju môžu používať spoločnosti, od ktorých máme súhlas,“ hovorí M. Majdák.
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.