Má zmysel zháňať krv pre pacienta na Facebooku?
Sociálne siete dnes využíva skoro každý. Ako sa hovorí, kto nie je na Facebooku, ako keby vôbec neexistoval. Je to prostredie, v ktorom sa informuje, blahoželá, sťažuje, ale aj pomáha…
Ahoj, chcem ťa poprosiť, pošli správu svojim známym: Detská onkológia Košice potrebuje krv 0+ pre malú Rebeku, ktorá má 18 mesiacov. Je to dcérka mojej priateľky a diagnostikovali jej leukémiu. Ďakujem!!!
Táto správa sa už ako hoax šíri v posledných dvoch mesiacoch sociálnymi sieťami. Aj do našej redakcie ju zaslalo množstvo našich čitateľov, či už e-mailom, alebo priamo správou na našom Facebooku s prosbou, aby sme ju šírili ďalej, a tak pomohli.
[ad][/ad]Nepotrebné výzvy
Tento status sa týkal výzvy na darovanie krvi pre malé dieťa, čo ešte viac rozvírilo „nadšenie“ zdieľateľov. „Vo výzve sa uvádza, že táto pacientka u nás v nemocnici údajne leží a údajne túto krv potrebuje. V rámci toho, čo môžem povedať, je fakt, že dievčatko je našou pacientkou, ale toho času určite nepotrebuje krv v takom rozsahu, že by bolo potrebné takéto výzvy dávať,“ hovorí Igor Jenčo, medicínsky riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach (DFN) a dodáva, že tieto výzvy nepochádzajú z ich nemocnice.
„Reálne pomôcť v takomto prípade sa dá iba priamo darovaním krvi, ktoré má na starosti Národná transfúzna služba. To je reálna pomoc, nie zdieľanie príspevku na sociálnych sieťach,“ upozorňuje lekár.
Reagovalo aj združenie
Stránku Detská onkológia spravuje Spoločnosť detskej onkológie v Košiciach. Občianske združenie pomáha detským pacientom aj ich rodičom. V ich statuse sa píše, že šíriteľmi takýchto výziev sú výhradne súkromné osoby. „V prípade, že bude podobná iniciatíva z pohľadu odborných pracovníkov oddelenia nevyhnutná, bude oficiálna výzva uverejnená priamo na našich stránkach. Pre úplnosť dodávame, že ide o skutočnú pacientku, ktorá bola v nemocnici v januári. Dnes už podľa informácií z oddelenia pokračuje v liečbe doma.“
Krv je vždy potrebná
Ako teda reagovať na takéto výzvy? „Aj tieto statusy pomáhajú myslieť na darcovstvo krvi a darcovia môžu prísť darovať krv, keď im to vyhovuje. Každá kvapka je vzácna,“ hovorí Jitka Mačalová, vedúca lekárka Národnej transfúznej služby v Košiciach. „Niektorí darcovia prichádzajú darovať krv aj pre konkrétneho človeka. Ak majú zhodnú krvnú skupinu a pacient ju potrebuje, určite ju dostane. Ak nie, pomôžu pacientom s inou krvnou skupinou. Doteraz sa nám nestalo, že by darca po zistení, že konkrétny človek už krv nepotrebuje, odišiel a nedaroval,“ dodáva lekárka na záver.
Odporúčané články
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.