Maďari nepustili cez hranice psa. Hoci mal pas a išiel domov
Slováci, ktorí bývajú v Maďarsku, ale denne chodia za prácou na Slovensko, si už zvykli na opatrenia zapríčinené koronavírusom. Pomáhajú si, ako sa dá.
Po dohode medzi slovenským a maďarským ministerstvom vnútra sa už takmer dva týždne dostanú z maďarského domova, kde bývajú, do práce na Slovensko každý deň. Museli si však vybaviť potvrdenie od zamestnávateľa v obidvoch jazykoch a maďarskí pohraničníci v prvých dňoch tvrdo vyžadovali aj pobytovú kartu, ktorú ľudovo volajú „lakcím kártya“.
[ad][/ad]Psík musel k známym
„V posledných dňoch je to už lepšie. Poznám aj takých, ktorí si pobytovú kartu vybaviť nestihli, lebo si kúpili dom tesne pred zavedením spomínaných opatrení. Teraz už na hraniciach Maďari akceptujú aj výpis z maďarského katastra, teda okrem potvrdenia od zamestnávateľa. Na hraniciach si to vždy overujú cez svoj register,“ opisuje aktuálnu situáciu Košičanka Dáša, ktorá býva v obci Abaújvár tesne za hranicami.
Podľa jej slov ten, kto si niečo potrebuje vybaviť na Slovensku, to radšej robí cez internet alebo telefonicky, ak je to možné. Život však so sebou prináša nepredvídané situácie.
„Poznám rodinu, ktorá potrebovala ísť so psom k veterinárovi do Košíc. Na Slovensko sa dostali, ale späť už psa, hoci mal pas, Maďari nevpustili. Tak ho museli dočasne umiestniť u známych na Slovensku. Aj my s naším psom by sme mali ísť k veterinárke, ktorú máme v Čani a sme s ňou veľmi spokojní. Zrejme však teraz budeme musieť nájsť nejakého zverolekára tu v Maďarsku. Nechceme riskovať,“ hovorí Dáša.
Betónové zátarasy
V prvých dňoch po uzavretí hranice si viacerí pomáhali tak, že nechali auto na slovenskej strane a hranicu prešli peši cez nestrážený malý hraničný priechod hneď za dedinou. Pred niekoľkými dňami však na chodník dali betónové zátarasy a maďarskí policajti priechod kontrolujú.
„Nikto už neriskuje mastnú pokutu. Život je tu teraz tichší ako pred vypuknutím pandémie. Ľudia sa zdržiavajú doma, na nákupy sa však dá ísť. A vtedy ľudia berú rúška a snažia sa to vybaviť čo najrýchlejšie. Prípadné komplikácie s tým, že je sťažený prechod cez hranice, už nikto nerieši, nerozčuľuje sa a pomáhame si, ako sa dá,“ hovorí Dáša.
[ad2][/ad2]Zmluva namiesto pobytovej karty
Podobné skúsenosti má aj ďalšia Košičanka Jarmila, ktorá býva v obci Hidásnémeti. „Aj ja poznám suseda, ktorý si nestihol vybaviť ´lakcím kartu´. Na hraniciach sa preukazuje kúpno-predajnou zmluvou na dom a uznávajú mu to. Prispôsobili sme sa, ja sa snažím chodiť do Košíc menej, keďže časť práce môžem urobiť z domu cez internet. Musíme vydržať,“ povedala nám Jarmila.
Obáva sa len jedného, že sa maďarská vláda rozhodne sprísniť režim na hraniciach. Maďarský parlament totiž schválil „koronovírusový“ zákon premiéra Viktora Orbána, ktorý teraz môže neobmedzene vládnuť a dekrétmi obmedziť platnosť konkrétnych zákonov.
Môže byť horšie
Sprísnenie opatrení na hraniciach nevylúčil ani slovenský policajný prezident Milan Lučanský. Premiér Igor Matovič sa na dnešnej tlačovej besede vyjadril, že aj Slovensko možno zavedie tvrdšie opatrenia na hraniciach, čo „pendlerom“, teda ľuďom dennodenne prechádzajúcim hranicu, poriadne skomplikuje situáciu.
„Ak pri zhoršení vývoja v boji proti koronavírusu pristúpime k takýmto opatreniam, tak sa budú musieť rozhodnúť, na ktorej strane zostanú. Každodenný prechod by bol totiž významným zdravotným rizikom,“ povedal premiér.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.