Maloobchodníci sú proti povinnému zatváraniu obchodov v nedeľu
Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) nesúhlasí s opätovným poslaneckým návrhom na zatvorenie obchodov v nedeľu.
Niektorí podnikatelia majú svoje prevádzky v nedeľu zatvorené bez toho, aby im to nariaďoval štát. Iní zvažujú, či vôbec ponechať svoje prevádzky otvorené, nakoľko riešia existenčné problémy kvôli nárastu cien energií. Počas posledných dvoch rokov bolo niekoľko pokusov o povinné zatvorenie obchodov v nedeľu. Hlavným dôvodom bolo, aby ľudia trávili víkend s rodinou. Informoval o tom v tlačovej správe predseda ISKM Daniel Krakovský.
„Miesto toho, aby politici riešili kritickú situáciu podnikateľov, najmä z dôvodu historicky najvyššej inflácie a razantného niekoľkonásobného zvyšovania cien energií, opäť vyťahujú populistickú tému, ktorá spoločnosť rozdeľuje,“ hovorí predseda ISKM. Predseda iniciatívy tvrdí, že na všetko doplatia iba zamestnanci, ktorí takto prídu o víkendové príplatky, ktoré poslanci minulý rok zvyšovali spolu s minimálnou mzdou. Okrem toho o príplatky prídu aj študenti, ktorí využívali víkendové smeny na privyrobenie si popri škole. Spolu s novým rokom čakalo podnikateľov hneď niekoľko prekvapení a to zvyšovanie zálohových platieb za energie, vysoká miera inflácie, ktorá prekročila v novembri viac ako 15 percent, čoho výsledkom je rast nájomného v priemere o 10 percent. Taktiež rastúca minimálna mzda a príplatky za prácu cez víkendy a sviatky.
„Dnes by mala byť priorita vlády vysporiadať sa s komplikovanou situáciou v podnikateľskom prostredí, ktoré zamestnáva stovky tisíc ľudí a nájsť spôsob, ako im neklásť ďalšie prekážky,“ uzavrel Krakovský.
Zdroj: SITA, it, kg
Odporúčané články
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.