Matovič chcel znižovať poslancom platy, jeho návrh však neprešiel
Návrh lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča na zníženie platov poslancov dnes (31. 3.) v Národnej rade SR neprešiel do druhého čítania. Za jeho posunutie v legislatívnom procese hlasovalo 33 poslancov, 42 bolo proti, 43 sa zdržalo.
Matovič navrhoval, aby sa základný plat poslanca znížil na úroveň priemernej mzdy v hospodárstve zo súčasného trojnásobku. Zároveň chcel zaviesť možnosť, aby strany mohli doplácať svojim poslancom podľa ich aktivity. Cieľom je podľa neho ušetriť verejné zdroje a zároveň motivovať poslancov k väčšej aktivite.
„Na základe vlastnej skúsenosti s financovaním nášho politického hnutia OĽaNO vieme, že príspevok politickým stranám je zbytočne štedrý. Zároveň platí, že ľudia cítia veľký pocit nespravodlivosti, ak na vlastné oči vidia poslancov, ktorí nevykazujú žiadnu reálnu aktivitu, zjavne chodia len na hlasovania, ale berú zhruba päťtisícový plat,“ zdôvodnil Matovič.
Viac k téme: Návrh na zvýšenie platov zdravotníkov poslanci posunuli do druhého čítania
Mali zverejňovať výšku príplatku
V novele zároveň navrhoval, aby boli politické strany povinné v posledný deň každého kalendárneho mesiaca zverejňovať na svojom webovom sídle zoznam poslancov, ktorým vyplatili mesačný príplatok k platu. Mali pritom presne uviesť výšku príplatku aj s dôvodmi, pre ktoré ho poskytli. Účinnosť novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky navrhoval Matovič od 1. júna 2023.
Galéria
Raši hlasovať nemienil
Poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) nemienil zahlasovať za zníženie platov poslancov, ktoré navrhol predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. „Vnímame to ako klasické Matovičovské opatrenie,” uviedol na tlačovej konferencii. Doplnil, že do konca volebného obdobia nazahlasuje za žiadny Matovičov návrh, a to bez ohľadu na to, o aký návrh pôjde.
Neprešiel ani návrh o 500-eurovej odmene
V stredu (29. 3.) poslanci Národnej rady hlasovali aj o návrhu Igora Matoviča na 500-eurovú odmenu za účasť v septembrových parlamentných voľbách, ktorý neposunuli do druhého čítania. Za jeho posunutie v legislatívnom procese hlasovalo len 32 poslancov, 77 bolo proti a 23 sa zdržalo. Matovič navrhoval, aby štát vyplatil odmenu vo výške 500 eur každému občanovi, ktorý sa zúčastní na predčasných voľbách.
Zúčastníte sa septembrových volieb aj bez odmeny? Zahlasujte v našej ankete na Facebooku TU.
>>> KLIKNI NA ANKETU <<<
Viac k téme: 500-eurovej odmeny za voľby sa nedočkáme. Matovičov návrh neprešiel
Zdroj: (SITA, ma, kl)
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.