Matovič podľa zdravotníckych odborov vyháňa zdravotníkov z nemocníc. Chce zrušiť valorizačný mechanizmus
Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) dôrazne odmieta slová ministra financií Igora Matoviča o zrušení valorizačného mechanizmu. Výroky ministra Matoviča považuje za nebezpečné a za vyháňanie zdravotníkov zo slovenských nemocníc. Vyplýva to z tlačovej správy SOZ ZaSS.
Valorizačný mechanizmus garantuje každoročné zvyšovanie základnej zložky mzdy všetkých zdravotníckych povolaní podľa vývoja priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Od 1. januára tohto roka sa upravovali základné zložky mzdy o 3,75 percenta, čo nepokrýva ani infláciu. “Ministrovi financií Matovičovi sa zrejme aj to zdá priveľa,” uvádza sa v tlačovej správe. Odborári sa odvolávajú na zdravotnícku konferenciu Vizionári v zdravotníctve, na ktorej minister podľa SOZ ZaSS vyhlásil: “Zdravotníci sú radi, že existuje tzv. mzdový automat. Majú garanciu, že im každý rok rastú platy. Ale v skutočnosti máte lekára, ktorý sa narobí ako kôň a máte lekára, ktorý si váľa šunky a majú rovnaký plat. Pýtam sa, dokedy? Keď ľudí neodmeňujeme podľa výkonu, tak je v tom niečo choré.“
Zástupcovia zamestnancov v zdravotníctve tieto výroky ostro kritizujú. „Nedá sa to chápať inak, ako vyháňanie zdravotníkov zo slovenských nemocníc. Normálny človek sa nestačí diviť, ak toto počuje od ministra financií,“ komentoval predseda SOZ ZaSS Anton Szalay. Ako dodal, privítali by skôr navýšenie koeficientov, ktoré už takmer rok sľubuje aj premiér a ktoré by viedlo k zabezpečeniu stabilizácie odborníkov v našom zdravotníctve, najmä v nemocniciach.
Zdravotnícki odborári sa ohradzujú aj proti ďalším výrokom ministra Matoviča na adresu lekárov. „Nemôžeme súhlasiť ani s tvrdeniami ministra o váľaní si šuniek niektorých zamestnancov. Pozná vôbec prácu v nemocniciach a hlavne ostatné dva roky? Asi nie, inak by musel vzdať hold všetkým, ktorí boli v prvej línii v boji proti pandémii a mnohí z nich ochoreli, dokonca podľahli ochoreniu. Preto dôrazne žiadame kompetentných politikov, aby zvažovali slová a neposielali takto otvorene zdravotníkov mimo rezort a do zahraničia,“ zdôraznil Anton Szalay.
Zdroj: (SITA, it;avl)
Odporúčané články
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.