MDŽ spája ženy po celom svete už 50 rokov
Medzinárodný deň žien (MDŽ) sa každoročne oslavuje 8. marca ako symbol solidarity, boja za rovnoprávnosť a zlepšenie postavenia žien v spoločnosti. Hoci sa sviatok spája najmä so súčasnosťou, jeho korene siahajú hlboko do minulosti.

Prvý impulz k vzniku MDŽ prišiel v roku 1908, keď približne 15-tisíc žien pochodovalo ulicami New Yorku za lepšie pracovné podmienky, vyššie mzdy a volebné právo. V nasledujúcom roku vyhlásila Socialistická strana Ameriky prvý Deň žien, ktorý sa však oslavoval v rôznych termínoch. K medzinárodnému uznaniu došlo v roku 1910 na ženskej konferencii v Kodani, kde Clara Zetkinová navrhla ustanovenie spoločného dňa boja za práva žien.
Prvé oslavy Medzinárodného dňa žien na území dnešného Slovenska sa konali už v roku 1911 v Bratislave, organizované socialistickými skupinami v rámci Rakúsko-Uhorska. Po vzniku Československej republiky v roku 1918 sa oslavy zamerali najmä na ľavicové a pracovné hnutia, pričom hlavným posolstvom bolo presadzovanie rovnosti a lepších pracovných podmienok pre ženy. Počas druhej svetovej vojny mohli byť oslavy potlačené pre konzervatívnu a nacionalistickú politiku režimu.
S nástupom komunistického režimu v roku 1948 sa MDŽ stal oficiálnym sviatkom. Oslavy boli veľkolepé, zahŕňali prehliadky, kultúrne podujatia a prejavy politických predstaviteľov, ktoré zdôrazňovali úlohu žien v spoločnosti. Tento trend pokračoval až do pádu komunizmu v roku 1989. Po Nežnej revolúcii a vzniku samostatného Slovenska v roku 1993 sa MDŽ prestal sláviť ako štátny sviatok, no naďalej zostáva významným dňom na uznanie prínosu žien a riešenie rodových otázok.
Dnes tradične muži darujú ženám kvety alebo malé darčeky, čo pripomína oslavy Dňa matiek či Valentína. Tento zvyk pretrváva najmä v rodinách a na pracoviskách, kde sa často organizujú diskusie či spoločenské podujatia. Dátum 8. marca sa definitívne ustálil po roku 1917 a v Československu sa prvýkrát oslavoval v roku 1921. V roku 1975 Organizácia Spojených národov oficiálne vyhlásila 8. marec za Medzinárodný deň žien, čím mu dodala globálny rozmer.
Odporúčané články

Tím vedcov z Katedry fyziky kondenzovaných látok Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach pod vedením doc. Adriany Zeleňákovej, DrSc., už vyše 20 rokov skúma nanočastice – častice mnohonásobne menšie ako ľudské bunky, ktoré fungujú ako drobné magnety. Aktuálne zaznamenali úspech v podobe publikovaného článku vo vedeckom časopise o viazaní RNA vírusov na magnetické nanočastice.

Mesto Košice zvažuje kúpu rekreačného areálu Ryba, ktorý pred rokmi predalo súkromníkovi pre dlhy. Aktuálne sa hovorí o jeho spätnom odkúpení za vyše dva milióny eur, ktoré by samospráva uhradila z výnosu z poplatku za rozvoj. V centre pozornosti sa ocitlo aj legendárne, no dlhodobo nevyužívané kúpalisko Triton, ktoré však podľa všetkého nebude obnovené.

Doprava na električkovej rýchlodráhe medzi kruhovým objazdom na Moldavskej a vstupným areálom U. S. Steelu bola obnovená. Informoval o tom Dopravný podnik mesta Košice (DPMK).