MDŽ spája ženy po celom svete už 50 rokov
Medzinárodný deň žien (MDŽ) sa každoročne oslavuje 8. marca ako symbol solidarity, boja za rovnoprávnosť a zlepšenie postavenia žien v spoločnosti. Hoci sa sviatok spája najmä so súčasnosťou, jeho korene siahajú hlboko do minulosti.

Prvý impulz k vzniku MDŽ prišiel v roku 1908, keď približne 15-tisíc žien pochodovalo ulicami New Yorku za lepšie pracovné podmienky, vyššie mzdy a volebné právo. V nasledujúcom roku vyhlásila Socialistická strana Ameriky prvý Deň žien, ktorý sa však oslavoval v rôznych termínoch. K medzinárodnému uznaniu došlo v roku 1910 na ženskej konferencii v Kodani, kde Clara Zetkinová navrhla ustanovenie spoločného dňa boja za práva žien.
Prvé oslavy Medzinárodného dňa žien na území dnešného Slovenska sa konali už v roku 1911 v Bratislave, organizované socialistickými skupinami v rámci Rakúsko-Uhorska. Po vzniku Československej republiky v roku 1918 sa oslavy zamerali najmä na ľavicové a pracovné hnutia, pričom hlavným posolstvom bolo presadzovanie rovnosti a lepších pracovných podmienok pre ženy. Počas druhej svetovej vojny mohli byť oslavy potlačené pre konzervatívnu a nacionalistickú politiku režimu.
S nástupom komunistického režimu v roku 1948 sa MDŽ stal oficiálnym sviatkom. Oslavy boli veľkolepé, zahŕňali prehliadky, kultúrne podujatia a prejavy politických predstaviteľov, ktoré zdôrazňovali úlohu žien v spoločnosti. Tento trend pokračoval až do pádu komunizmu v roku 1989. Po Nežnej revolúcii a vzniku samostatného Slovenska v roku 1993 sa MDŽ prestal sláviť ako štátny sviatok, no naďalej zostáva významným dňom na uznanie prínosu žien a riešenie rodových otázok.
Dnes tradične muži darujú ženám kvety alebo malé darčeky, čo pripomína oslavy Dňa matiek či Valentína. Tento zvyk pretrváva najmä v rodinách a na pracoviskách, kde sa často organizujú diskusie či spoločenské podujatia. Dátum 8. marca sa definitívne ustálil po roku 1917 a v Československu sa prvýkrát oslavoval v roku 1921. V roku 1975 Organizácia Spojených národov oficiálne vyhlásila 8. marec za Medzinárodný deň žien, čím mu dodala globálny rozmer.
Odporúčané články

Ocenenie Hercova misia si z 31. ročníka medzinárodného filmového festivalu Art Film v Košiciach prevzal známy slovenský herec Milan Ondrík, in memoriam bol Cenou Milana Lasicu ocenený herec Ivan Mistrík. Cenu Milana Lasicu, ktorý bol prvým a jediným prezidentom Art Filmu, odovzdali po prvýkrát.

Košické Sídlisko KVP sa stáva novým epicentrom street športov. V mestskej časti sme slávnostne otvorili moderný a inovatívny Skatepark KVP, ktorý premení doteraz nevyužitý priestor pod mostom na Moskovskej ulici na jedinečnú športovo-komunitnú zónu. Súčasťou areálu je aj plocha pre parkour, moderný workout a najmä priestor, kde sa mladí ľudia môžu stretávať a aktívne tráviť čas.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček zakladá regionálnu politickú stranu, 11. júna začal so zberom podpisov. Ako vyplýva z oznámenia prípravného výboru politickej strany, ktoré je zverejnené na stránkach ministerstva vnútra, nový politický subjekt by sa mal volať Košické hnutie 2030 a jeho skratka by mala byť Košice 2030.