Medvedica javila po konzumácii medu príznaky halucinácie (VIDEO)
Aj napriek tomu, že je med zdravá potravina, ktorú by sme zo svojho jedálnička nemali vysadiť, môže byť jeho konzumovanie v istom množstve nezdravé. O tom sa na vlastnej koži presvedčilo aj mláďa medvedice.
O netradičnom zásahu tureckých lesníkov informoval webový portál The Guardian. Dezorientované mláďa medveďa hnedého našli a zachránili v provincii Duzce na severozápade Turecka. Na záberoch, ktoré zverejnili na sociálnej sieti Twitter, je možné pozorovať nezvyčajné správanie medvedice. Mláďa naložené na korbe pick-upu sa na videu kývalo a kňučalo.
Postihnutú medvedicu previezli k veterinárovi, ktorý predpokladal, že mláďa skonzumovalo nadmerné množstvo halucinogénneho medu. Podľa úradov je však mláďa medveďa hnedého v dobrom stave a už v najbližších dňoch bude vypustená do voľnej prírody. Mláďa už v Turecku stihli aj pomenovať a dali jej meno Balkız podľa ministerstva.
Aký med toto medvedie mláďa skonzumovalo, že mu spôsobilo takéto problémy? Medvedica skonzumovala med “deli bal”, ktorý sa nazýva aj ako šialený med. Tento med má trpkú a korenistú príchuť, preto môže jeho konzumáciou dôjsť aj k podráždeniu hrdla. Od klasického medu, ako ho my poznáme, sa “dali bel” líši tým, že obsahuje grayanotoxíny. Tie sa nachádzajú v rododendronoch, ktoré sú následne opeľované včelami. Med, ktorý včely vyprodukujú, však nesie aj stopy týchto neurotoxínov, a preto je konzumácia tohto medu spojená s istými zdravotnými komplikáciami.
(ZL)
Odporúčané články
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.