Medzinárodná urbanistická súťaž na nové mestské centrum pozná svojich finalistov

Mesto Košice v závere minulého roka vyhlásilo medzinárodnú urbanistickú súťaž na Nové mestské centrum. Vzniknúť by malo v najbližších rokoch, na ploche 300 hektárov (3 kilometre štvorcové) neďaleko rieky Hornád. Centrum bude zhruba ohraničené Rampovou ulicou, Prešovskou cestou, Palackého ulicou a železničnou traťou.
Územie okolo rieky Hornád predstavuje predmet súťaže. Za hlavný cieľ je považované získanie urbanistických riešení pre funkcie vyššej občianskej vybavenosti, bývania, rekreácie, vzdelávania, sociálnych služieb, športu a zelene. Zohľadňovaná bude aj atraktívna poloha územia.
V uplynulom týždni sa uskutočnilo úvodné tohtoročné zasadnutie medzinárodnej odbornej poroty. Tvorí ju desať odborníkov zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Vedúcu pozíciu v porote má bývalý hlavný architekt Európskej komisie a mesta Bratislava, Peter Beňuška. Porotcovia vyberali z 11 doručených návrhov, pričom do ďalšieho kola postúpil poltucet najlepších projektov. V nasledujúcich týždňoch majú tvorcovia možnosť ich ďalej rozpracovať.
„Hodnotenie poroty sa uskutočnilo na základe intenzívnej odbornej debaty o každom jednotlivom návrhu. Zaslané návrhy poukázali na rozmanité urbanistické riešenia akým spôsobom by Košice mohli v budúcnosti nakladať s územím okolo rieky Hornád. Súťaž je anonymná, preto ani porotcovia nevedia, kto je autorom návrhov,“ uviedol člen poroty a hlavný architekt mesta Košice, Petr Kropp.
Spomínané územie v centre mesta je zväčša využívané na priemyselné účely alebo sú to zarastené plochy. Vznik nových mestských centier v blízkosti riek je príznačné pre množstvo európskych metropol.
V Košiciach žije takmer 240-tisíc obyvateľov a 100-tisíc, ktorým mesto poskytuje rôzne služby, dochádza do Košíc každý deň. Nové mestské centrum nebude slúžiť iba Košičanom, ale aj ľuďom z okresu Košice-okolie a celého Košického kraja.
Konečné výsledky spomínanej súťaže budú vyhlásené koncom júna tohto roka po vykonaní potrebných úkonov (vyhodnotené návrhov a záverečnom zasadaní poroty). “Najlepšie návrhy bude následne Útvar hlavného architekta mesta Košice prezentovať verejnosti. Víťazný tím čaká odmena vo výške 30 000 eur, druhý v poradí získa 20 000 eur a ocenený tím na 3. mieste 15 000 eur,” dodalo mesto Košice na oficiálnej webovej stránke.
Zdroj: (kosice.sk, vu)
Odporúčané články

Ladislav Miko v ďalšej časti KOŠICE: PODCAST predstavuje Košičana Dávida Zbojka, ktorý veľkú časť roka trávi v zahraničí v Dubaji.

V Košiciach predstavili štyri lokality, kde vyrastú nové nájomné byty. Stalo sa tak počas stretnutia vedenia mesta Košice na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý) s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD) v Košiciach.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.