Medzinárodné organizácie žiadajú nezávislé vyšetrovanie zásahu vo Veľkej Ide
Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) a Amnesty International Slovensko požadujú nezávislé prešetrenie informácií o údajnom policajnom násilí voči obyvateľom rómskej komunity v obci Veľká Ida.

Ako sa uvádza vo vyhlásení organizácií, vyšetrovanie policajného násilia voči Rómom na Slovensku bolo v minulosti neefektívne a opakovane nedokázalo viesť k dosiahnutiu spravodlivosti. Rómske komunity na Slovensku tak podľa nich naďalej čelia policajnému násiliu a raziám. „Toto nie je ojedinelý incident. Je to súčasť systémového policajného násilia voči Rómom a Rómkam na Slovensku, a vláda toto násilie neustále zanedbáva. Rómske komunity na Slovensku žijú s desivým vedomím, že ľudia, ktorí majú za úlohu ich chrániť, ich môžu namiesto toho brutálne napádať,“ uviedol riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda. Ako ďalej vyhlásil, nestačí ticho za zatvorenými dverami preverovať záznamy z kamier. „Celé vyšetrovanie musí byť transparentné a nezávislé. Okrem toho sa doň musia zapojiť aj priamo dotknuté osoby,“ zdôraznil Sloboda.
Podľa šéfa ERRC Đorđe Jovanovića „rasizmus slovenskej polície“ stál za ostatné roky slovenských daňových poplatníkov státisíce, ak nie milióny eur na súdnych odškodneniach. „Napriek tomu sme dnes tu, viac ako desať rokov po razii v Moldave nad Bodvou, a stále nevidíme žiadne vyvodenie zodpovednosti ani nezávislé vyšetrovanie policajného násilia,“ vyhlásil. Medzinárodné organizácie v tejto súvislosti pripomínajú slovenskej vláde, že má právne záväzky voči medzinárodnému a európskemu právu v oblasti ľudských práv. Doplnili, že použitie sily zo strany bezpečnostných zložiek musí byť vždy zákonné, primerané a uplatňované len v nevyhnutných prípadoch.
Policajný zbor (PZ) v pondelok 30. júna informoval, že v súvislosti so služobným zákrokom v obci Veľká Ida (okres Košice-okolie) zo soboty 28. júna evidujú na sociálnych sieťach pochybnosti i otázky týkajúce sa postupu policajtov. „V tejto obci došlo k vážnemu narušeniu verejného poriadku, na ktorom sa podieľali stovky osôb z miestnej komunity. Vzhľadom na rozsah a intenzitu situácie bolo potrebné rozsiahle nasadenie policajných síl s cieľom obnoviť verejný poriadok a zaistiť bezpečnosť obyvateľov,“ zdôraznil PZ SR.
Hovorkyňa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Andrea Dobiášová v tejto súvislosti informovala, že od soboty preverujú podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Doplnila, že počas víkendu policajti ÚIS zabezpečili potrebné dôkazy, analyzovali videá z budov v obci a analyzujú videá z telových kamier prítomných policajtov.
(SITA,sa)
Odporúčané články

Prestížne ocenenie „Vedec roka SR“, udeľované od roku 1997, si tento rok prvýkrát odniesol aj lekár. V kategórii Inovátor roka bol za svoje výsledky a prínos ocenený doc. MUDr. Adrian Kolesár, PhD., MPH., špičkový odborník v oblasti kardiochirurgie.

Mesto Košice zvažuje kúpu rekreačného areálu Ryba, ktorý pred rokmi predalo súkromníkovi pre dlhy. Aktuálne sa hovorí o jeho spätnom odkúpení za vyše dva milióny eur, ktoré by samospráva uhradila z výnosu z poplatku za rozvoj. V centre pozornosti sa ocitlo aj legendárne, no dlhodobo nevyužívané kúpalisko Triton, ktoré však podľa všetkého nebude obnovené.

Ako ozrejmil predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Robert Redhammer, SAAVŠ je plnohodnotným členom prestížnej Európskej asociácie pre zabezpečovanie kvality vo vysokoškolskom vzdelávaní – ENQA. Študentstvo si vďaka tomu môže užívať všetky výhody.