Medzinárodný projekt má zefektívniť boj proti pašovaniu nebezpečných látok na slovensko-ukrajinskej hranici
Boj proti pašovaniu a nelegálnemu zaobchádzaniu s chemickými, biologickými, rádioaktívnymi a jadrovými materiálmi (CBRN) je účelom spoločného projektu, na ktorom spolupracujú orgány Slovenska, Nórska a Ukrajiny. Ako sa uvádza v dokumente zverejnenom na Centrálnom registri zmlúv, rozpočet projektu predstavuje čiastku 2,5 milióna eur.
Účelom projektu má byť „vytvorenie vzdelávacieho a výcvikového systému pre slovenské a ukrajinské zložky, zameraného na zlepšenie znalostí a schopností za účelom boja proti nezákonnému nakladaniu s CBRN látkami a zvýšiť tak bezpečnosť slovensko-ukrajinskej hranice”. Dokument zároveň pripomína, že slovensko-ukrajinská hranica je hranicou schengenského priestoru, preto je ju potrebné zabezpečiť kapacitne aj technicky.
Materiál konštatuje, že Slovensko ani Ukrajina nemajú v súčasnosti formálny systém vzdelávania príslušníkov bezpečnostných zložiek v problematike CBRN látok. „Zámerom projektu je vybudovať taký systém, formalizovať ho a overiť jeho fungovanie v praxi,” konštatuje dokument s tým, že súčasťou projektu sú aj školenia v USA, Francúzsku a Izraeli. Na projekte sa okrem slovenského rezortu vnútra podieľajú Nórsky úrad pre radiačnú a nukleárnu bezpečnosť, Pohraničná služba Ukrajiny, Bezpečnostná služba Ukrajiny ako aj Medzinárodné centrum výskumu rizík CBRN materiálov.
Zdroj: (SITA, sa;kh)
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.