Medzinárodný projekt má zefektívniť boj proti pašovaniu nebezpečných látok na slovensko-ukrajinskej hranici

Boj proti pašovaniu a nelegálnemu zaobchádzaniu s chemickými, biologickými, rádioaktívnymi a jadrovými materiálmi (CBRN) je účelom spoločného projektu, na ktorom spolupracujú orgány Slovenska, Nórska a Ukrajiny. Ako sa uvádza v dokumente zverejnenom na Centrálnom registri zmlúv, rozpočet projektu predstavuje čiastku 2,5 milióna eur.
Účelom projektu má byť „vytvorenie vzdelávacieho a výcvikového systému pre slovenské a ukrajinské zložky, zameraného na zlepšenie znalostí a schopností za účelom boja proti nezákonnému nakladaniu s CBRN látkami a zvýšiť tak bezpečnosť slovensko-ukrajinskej hranice”. Dokument zároveň pripomína, že slovensko-ukrajinská hranica je hranicou schengenského priestoru, preto je ju potrebné zabezpečiť kapacitne aj technicky.
Materiál konštatuje, že Slovensko ani Ukrajina nemajú v súčasnosti formálny systém vzdelávania príslušníkov bezpečnostných zložiek v problematike CBRN látok. „Zámerom projektu je vybudovať taký systém, formalizovať ho a overiť jeho fungovanie v praxi,” konštatuje dokument s tým, že súčasťou projektu sú aj školenia v USA, Francúzsku a Izraeli. Na projekte sa okrem slovenského rezortu vnútra podieľajú Nórsky úrad pre radiačnú a nukleárnu bezpečnosť, Pohraničná služba Ukrajiny, Bezpečnostná služba Ukrajiny ako aj Medzinárodné centrum výskumu rizík CBRN materiálov.
Zdroj: (SITA, sa;kh)
Odporúčané články

Košický kraj a priľahlé regióny zažijú aj tento týždeň rozsiahle odstávky elektrickej energie. Východoslovenská distribučná (VSD) pokračuje v plánovanej údržbe a rekonštrukcii distribučnej siete. Dotknutých bude viac než 20 lokalít, pričom najväčší zásah čaká Spišské Tomášovce, Košice – Sever a Smižany.

Bránami Letiska Košice prešlo za obdobie január – jún tohto roka 321 879 cestujúcich. To predstavuje medziročný nárast o 18,7 % a v porovnaní s predcovidovým rokom 2019 ide o nárast až o 46,7 %. Vyše 265 tisíc cestujúcich využilo pravidelné linky do jednej z deviatich destinácií (Dublin, Liverpool, Londýn Luton, Londýn Stansted, Praha, Varšava, Viedeň, Zürich, Zadar). Ďalších, vyše 55 tisíc cestujúcich letelo z resp. do Košíc na charterových letoch.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček zakladá regionálnu politickú stranu, 11. júna začal so zberom podpisov. Ako vyplýva z oznámenia prípravného výboru politickej strany, ktoré je zverejnené na stránkach ministerstva vnútra, nový politický subjekt by sa mal volať Košické hnutie 2030 a jeho skratka by mala byť Košice 2030.