Medzinárodný projekt má zefektívniť boj proti pašovaniu nebezpečných látok na slovensko-ukrajinskej hranici

Boj proti pašovaniu a nelegálnemu zaobchádzaniu s chemickými, biologickými, rádioaktívnymi a jadrovými materiálmi (CBRN) je účelom spoločného projektu, na ktorom spolupracujú orgány Slovenska, Nórska a Ukrajiny. Ako sa uvádza v dokumente zverejnenom na Centrálnom registri zmlúv, rozpočet projektu predstavuje čiastku 2,5 milióna eur.
Účelom projektu má byť „vytvorenie vzdelávacieho a výcvikového systému pre slovenské a ukrajinské zložky, zameraného na zlepšenie znalostí a schopností za účelom boja proti nezákonnému nakladaniu s CBRN látkami a zvýšiť tak bezpečnosť slovensko-ukrajinskej hranice”. Dokument zároveň pripomína, že slovensko-ukrajinská hranica je hranicou schengenského priestoru, preto je ju potrebné zabezpečiť kapacitne aj technicky.
Materiál konštatuje, že Slovensko ani Ukrajina nemajú v súčasnosti formálny systém vzdelávania príslušníkov bezpečnostných zložiek v problematike CBRN látok. „Zámerom projektu je vybudovať taký systém, formalizovať ho a overiť jeho fungovanie v praxi,” konštatuje dokument s tým, že súčasťou projektu sú aj školenia v USA, Francúzsku a Izraeli. Na projekte sa okrem slovenského rezortu vnútra podieľajú Nórsky úrad pre radiačnú a nukleárnu bezpečnosť, Pohraničná služba Ukrajiny, Bezpečnostná služba Ukrajiny ako aj Medzinárodné centrum výskumu rizík CBRN materiálov.
Zdroj: (SITA, sa;kh)
Odporúčané články

Nákaza slintačky a krívačky, ktorá postihla viaceré časti strednej Európy, spôsobuje výrazné finančné straty aj slovenským zoologickým záhradám. Jednou z najviac zasiahnutých je ZOO Košice, ktorá odhaduje svoje doposiaľ vzniknuté škody na približne 200-tisíc eur.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) informuje cestujúcu verejnosť a obyvateľov o plánovanom čistení električkových tratí, ktoré sa uskutoční v noci z 28. na 29. apríla 2025.

Na Kalinovskej ulici v Košiciach evakuujú hasiči bytový dom, dôvodom je silné zadymenie spoločných priestorov pri požiari bytu.