Mesto chce úplne zakázať hazard v Košiciach
AKTUALIZOVANÉ
Pred niekoľkými dňami parlamentom schválená novela zákona o hazardných hrách rozväzuje mestám a obciam ruky, aby sa prípadne vedeli vysporiadať s týmto „fenoménom“. Zareagovalo už aj vedenie Košíc.
Podstatnou zmenou oproti doteraz platnej legislatíve je v novele možnosť prísnej regulácie, alebo aj úplného zákazu hazardu bez petície občanov – rozhodnutím poslaneckej väčšiny v samospráve.
V Košiciach na to chcú ísť cestou celospoločenskej diskusie, ktorú vedenie mesta mieni vyvolať už v najbližšom čase.
Začnú od mestských častí
Bod, ktorého obsahom sú hazardné hry v meste, má byť v programe najbližšieho rokovania mestského zastupiteľstva 19. októbra 2020.
„Európsky súdny dvor už publikoval nález, podľa ktorého je neprijateľné, aby jednotlivci dosahovali zisk z využívania sociálneho problému, alebo slabosti hráčov a ich neúspechu v hre. To je základná mantra, na základe ktorej si myslíme, že by sme mali rozmýšľať nielen o regulácii, ale o zákaze hazardných hier. S podobným stanoviskom prichádzajú aj iné krajské mestá ako Bratislava, Nitra, Banská Bystrica,“ hovorí primátor Jaroslav Polaček.
Cieľ dosiahnuť zákaz hazardných hier sa však nedá dosiahnuť zo dňa na deň. Na najbližšom zastupiteľstve by mali mestskí poslanci zaviazať starostov získať do konca roka postoj jednotlivých mestských častí k zákazu hazardu.
Práve mestské časti totiž získavajú z odvodov z hazardných hier financie, v niektorých prípadoch nie práve zanedbateľné. Napríklad podľa informácií z magistrátu má mať v tomto roku mestská časť Staré Mesto príjem z hazardu vo výške 450-tisíc eur, Juh 140-tisíc a Západ 125-tisíc eur. Celkovo získajú mestské časti v Košiciach na odvodoch z hazardných hier v tomto roku vyše 975-tisíc eur.
„Verím, že aj starostovia tých častí, ktoré majú nemalý príjem z hazardných hier, postupne dôjdu k záveru, že je to pre naše mesto dôležité,“ myslí si primátor.
[ad][/ad]Dôvodov viac než dosť
Na základe dát získaných z mestských častí bude môcť magistrát a následne aj zastupiteľstvo pracovať na záväznej normy, ktorá by ich zohľadňovala.
„Keďže vyhodnocovanie dát a príprava potrebného nariadenia prebehnú v budúcom roku, ich účinnosť, ak nájdeme politickú zhodu, bude možná až od roku 2022. Tým, že licencie sa vydávajú na maximálne päť rokov, tak totálny zákaz by mohol byť až v roku 2027. Preto si myslíme, že tému treba otvoriť čo najskôr,“ tvrdí J. Polaček.
Potrebu zákazu hazardných hier v Košiciach obhajuje aj námestníčka primátora Lucia Gurbáľová. Podľa nej píše hazard na Slovensku ročne tisícky smutných príbehov sprevádzaných dlhmi, rozpredávaním majetku, krádežami, ruinovaním rodín a jednotlivcov.
„Je našou povinnosťou chrániť najmä deti, ktoré bývajú obeťami hráčskej závislosti rodičov. Preto vnímam zákaz hazardu ako ochranu rodín, na ktorých nám záleží,“ hovorí L. Gurbáľová.
Zákaz by privítal aj náčelník Mestskej polície Slavomír Pavelčák. Ako povedal, prevádzkovanie hazardných hier sprevádzajú aj ďalšie negatívne javy zamestnávajúce policajtov, akými sú porušovanie verejného poriadku, drobné krádež, výtržnosti. Ak ich nebudú musieť riešiť, ostane im viac priestoru, času a energie na riešenie iných problémov.
Regulovať nebude prečo
Prijatá novela dáva mestám možnosť nielen zakázať, ale aj čiastočne regulovať hazardné hry. Primátor však verí, že výsledky širokej verejnej diskusie umožnia vedeniu mesta dosiahnuť v spolupráci so zastupiteľstvom úplný zákaz, takže sprísnenie podmienok nebude potrebné.
„Ak by sme šli do regulácie, tak má zmysel hovoriť o tom, čo nám tento zákon umožňuje – reálne určenie dátumov dní, kedy môžeme hazard zakázať, či využitie predpísanej vzdialenosti hazardných prevádzok najmenej 500 metrov od škôl či internátov,“ hovorí prvý muž Košíc.
V návrhu, ktorý už vo februári predniesla na zastupiteľstve skupina poslancov a rokovanie o ňom bolo prerušené, sa hovorí o 12 dňoch (sviatky) v roku, počas ktorých by bol hazard v meste zakázaný.
Čo môže nastať po zákaze
Prevádzkovatelia podnikov, kde sa hazardné hry hrajú, teda kasín či herní, však v zákaze legálnych prevádzok vidia väčšie problémy, ako pri ich legálnom prevádzkovaní.
„V prvom rade prídu obce o nemalé peniaze. Rovnako prídu o prácu ľudia, ktorých zamestnávame. Za posledné dva roky máme podchytených patologických hráčov. Pri vstupe do prevádzky sa každý musí preukázať a ak je v databáze, nevpustíme ho,” komentuje zákaz hazardu manažér košickej herne Crown club Ivan Uhliarik.
Ďalším problémom bude podľa jeho slov po zákaze legálneho podnikania posilnenie čierneho trhu, teda nelegálnych spôsobov hazardu, ktorý sa neriadi žiadnymi pravidlami a nie je nijako zdanený.
Úplný zákaz vyústi do otvárania nelegálnych herní aj podľa stanoviska ľudí z vedenia spoločnosti Olympic Casino Slovakia, ktorá prevádzkuje kasíno v Auparku. Pripomínajú, že Rakúsko či Česko to už v minulosti zažili.
Takúto možnosť pripúšťa aj primátor Polaček. Myslí si však, že eliminovanie nežiadúceho efektu „ nelegálnej sivej zóny“ je úlohou štátu a správneho nastavenia legislatívy.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.