Mesto kúpi iglu pre bezdomovcov
S klesajúcimi teplotami pod bod mrazu začínajú byť životné podmienky ľudí bez domova, ktorí nenavštevujú nocľahárne, kritické.
Podľa odhadov žije v Košiciach okolo 1 200 takýchto ľudí z celého východu a dokonca aj z Českej republiky.
[ad][/ad]Núdzový prístrešok
Mesto Košice chce pomôcť týmto ľuďom a aj preto objednalo v Moravskej Ostrave v Čechách dva kusy iglu pre páry a ďalšie tri kusy pre jednu osobu. Celková suma objednávky je 630 eur.
Iglu je núdzový prístrešok pre ľudí bez domova, ktorí nemôžu alebo nechcú navštevovať z rôznych dôvodov charitné ubytovne. Dôvodov zvykne byť viac, medzi hlavné však patrí alkohol, či obava nechať na noc svoje „miesto“ bez dozoru.
„Po dohode s Arcidiecéznou charitou a neziskovou organizáciou Oáza – Nádej pre nový život, ktoré poskytujú služby osobám bez domova, iglu poskytneme obom subjektom. Budú slúžiť ako pohotovostné ‚príbytky‘ pre ľudí, ktorí nemôžu byť ubytovaní, alebo nemajú záujem o prenocovanie v útulkoch alebo registrovaných nocľahárňach,“ uviedol pre KOŠICE:DNES hovorca mesta Vladimír Fabian.
Bývanie do minúty
Tieto príbytky budú rozložené v blízkosti sídla zariadení (na Bosákovej ulici a v Bernátovciach) tak, aby mohli byť ich užívatelia čiastočne kontrolovaní. „V prípade, že sa tento spôsob okamžitej pomoci osvedčí, nevylučujeme možnosť zakúpenia ďalších iglu,“ dodal Fabian.
Iglu je zložené do jednej minúty. Tvorí ho dobre izolujúca polyetylénová pena a hliníková fólia, ktorá zaručuje jeho nehorľavosť. Oproti vonkajším teplotám v zimných mesiacoch je v ňom až o 18 stupňov teplejšie. Človek si ho vyhreje svojím vlastným telesným teplom.
Projekt prichádza na Slovensko z Ostravy. Jeho autorom je Francúz Manu Chilaud, ktorý práve v tomto meste žije a inšpiroval sa u svojho krajana. V Čechách momentálne prespáva v iglu 46 ľudí bez domova.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.