Mesto problém s výkalmi “hádže” na vlastníka
O pretrvávajúcom probléme pri Michalskej kaplnke v bezprostrednej blízkosti Dómu svätej Alžbety už večerník košice:dnes svojich čitateľov informoval. Na smradľavé „pozostatky“ po bezdomovcoch vo výklenku na bočnej strane kaplnky nás upozornil vnímavý čitateľ, ktorý podnet doplnil aj veľavravnými fotografiami.
„Skúste nejako pomôcť, nech mesto zabezpečí aspoň častejšie kontroly, pravidelné upratovanie alebo kameru, aby si Košice nerobili hanbu pred svetom!“ píše čitateľ.
Podľa magistrátu však mesto problém nemôže vyriešiť. „Opýtali sme sa na Správe mestskej zelene aj vo firme KOSIT. Ani jedna z týchto organizácií nemá túto plochu vo svojej činnosti. V KOSIT-e nám povedali, že by to mohli pratať, ak by si to vlastník budovy objednal a platil za to,“ dozvedeli sme sa od Miroslava Sambora z komunikačného odboru Magistrátu mesta Košice.
O probléme vedia aj mestskí policajti. „Zabezpečujeme tam zvýšenú hliadkovú činnosť. Reálne nemáme ako páchateľov potrestať. Dať pokutu za znečistenie je bezpredmetné, bezdomovci peniaze nemajú a nemajú z čoho ju zaplatiť. Alternatívne tresty, napríklad verejnoprospešné práce alebo príkaz občanovi po sebe upratať, nám zákon dať neumožňuje. Hliadka ho síce môže z priestoru vykázať, ale reálne sa tam zvykne bezdomovec hneď potom, ako policajti odídu, vrátiť,“ opisuje situáciu Róbert Juhászi z mestskej polície.
Od cirkvi, ktorej kaplnka na Hlavnej patrí, sme sa zatiaľ odpovede na naše otázky stále nedočkali.
Foto: Ivan Fleischer
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.