Mesto Spišská Nová Ves má pripravené ubytovanie pre ukrajinských utečencov, iné mestá ich ešte hľadajú
Mesto Spišská Nová Ves má pripravené vlastné ubytovacie kapacity pre utečencov z Ukrajiny. Zároveň za účelom vytvorenia databázy dobrovoľných poskytovateľov ubytovania, prípadne poskytnutia inej dobrovoľníckej činnosti ako tlmočenie, doprava, psychologická pomoc, animátorstvo a podobne vytvorilo mesto registračný formulár. Ten je možné vyplniť na jeho internetovej stránke a ponúknuť pomoc. Informoval o tom v tlačovej správe pracovník pre styk s médiami Tomáš Repčiak, podľa ktorého mesto vyhlásilo aj zbierku pre utečencov.
O ďalšom postupe v súvislosti s aktuálnou situáciou spojenou s vojnovým konfliktom na Ukrajine rozhodol v nedeľu krízový štáb, ktorý zvolal primátor mesta Pavol Bečarik. Zbierka sa týka potravín, oblečenia a hygienických potrieb. Od dnešného dňa ju organizuje mesto v priestoroch mestského úradu v čase od 8:00 do 10:00 a od 14:00 do 15:30, a na všetkých základných školách v pôsobnosti mesta. Zároveň mesto ponúklo možnosť poskytnutia priamej humanitárnej pomoci ukrajinskému partnerskému mestu Tyachov.
„Žiadame občanov mesta, ktorí individuálne poskytli, respektíve poskytnú utečencom dočasné ubytovanie, aby o tomto kroku informovali Policajný zbor SR, Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi v súlade s usmernením Ministerstva vnútra SR,“ upozornil Repčiak.
Zasadnutie krízového štábu zvolal na dnešné dopoludnie aj primátor Popradu Anton Danko. Ako informovala samospráva, počas neho sa rozhodne o konkrétnych krokoch, zriadení zbierky aj ďalších postupoch, ktoré mesto v najbližších dňoch podnikne, aby pomohlo ukrajinským utečencom.
Podobnými otázkami sa ešte pred víkendom zaoberal aj krízový štáb v Kežmarku. „Riešili sme najmä naše možnosti, ako pomôcť prípadným utečencom v rámci ubytovacích kapacít či humanitárnej pomoci. Dôležité je pomôcť ľuďom v núdzi a ohrození života, a zároveň garantovať bezpečnosť občanom nášho mesta, tým, ktorí tu žijú a žiť prídu,“ priblížil primátor Ján Ferenčák na sociálnej sieti. Zároveň pripomenul, že aj medzi Kežmarčanmi je mnoho rodákov z Ukrajiny. „Pandémia nás naučila spolupracovať a zomknúť sa. Spoločne s ostatnými primátormi chceme koordinovať podporné činnosti a garantovať bezpečnosť v našich mestách pre všetkých bez rozdielu,“ dodal.
Otázku možnosti ubytovania pre ľudí z Ukrajiny rieši aj mesto Stará Ľubovňa. Obyvateľov mesta či okresu, ktorí sú ochotní poskytnúť ubytovanie, požiadalo, aby o sebe dali vedieť formou emailovej správy. Podľa primátora mesta Ľuboša Tomka v nedeľu odišlo prvé auto z mesta s humanitárnou pomocou pre ľudí z Ukrajiny. Lekárom z Ternopiľskej oblasti smerovali zdravotnícke potreby. Informoval o tom primátor na sociálnej sieti. V pracovných dňoch zároveň pokračuje zbierka v priestoroch Spišskej katolíckej charity v meste, zdravotnícke pomôcky je možné priniesť aj na miestnu záchrannú službu.
Zdroj: (SITA, mt;fa)
Odporúčané články
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.