Mestská polícia túlavé zvieratá neodchytáva
Od začiatku marca v meste Košice nemá kto odchytávať túlavé zvieratá, neexistuje ani karanténna stanica, kde by mali byť umiestnené. Podľa viacerých poslancov i aktivistov tým mesto porušuje zákon. Magistrát však tvrdí, že to tak nie je.
Keď sa skončila zmluva so súkromnou spoločnosťou, ktorá zabezpečovala odchyt túlavých zvierat na území Košíc, primátor Jaroslav Polaček viackrát vyhlásil, že to bude robiť mestská polícia. Dnes je však situácia iná. Ako sme sa na magistráte mesta dozvedeli, mestskí policajti zatúlaných psov neodchytávajú.
Oznámenie len preveria
„V prípade, že niekto na operačné pracovisko Mestskej polície (MsP) nahlási napríklad zatúlaného psa, sú na miesto vždy vyslaní mestskí policajti, ktorí oznámenie preveria. Ak sa po ich príchode na mieste nachádza psík, ktorý má čip a dá sa z neho zistiť majiteľ, tak je majiteľ vyrozumený a psík mu je vrátený. V prípade túlavých zvierat bez čipu ich príslušníci MsP nechytajú, avšak miesto výskytu zaevidujú a priebežne monitorujú,“ opísali nám súčasnú činnosť mestskej polície v tejto oblasti z magistrátu.
Zákon číslo 184 z roku 2018 však hovorí jasnou rečou. Podľa neho odchyt túlavých zvierat a ich umiestnenie do karanténnej stanice alebo útulku pre zvieratá je povinná zabezpečiť obec prostredníctvom osoby schválenej na túto činnosť, s ktorou je povinná uzavrieť zmluvu o odchyte.
[ad][/ad]Neúspešné kroky mesta
Podľa názoru kompetentných na magistráte však mesto zákon neporušuje. Vo februári toho roka uskutočnilo výberové konanie na poskytovateľa vybraných veterinárnych činností a služieb veterinárnej karantény. Z odborne spôsobilých subjektov však nikto o to neprejavil záujem. Ponuku mesta potom odmietol aj dovtedajší poskytovateľ.
„Podľa nášho názoru by k porušeniu zákonných povinností došlo len v prípade, ak by samospráva vedome opomenula plnenie zákonných povinností a z tohto dôvodu nemá túto službu zabezpečenú. Aj napriek uvedeným skutočnostiam, ktoré bránia mestu v plnení predmetných povinností, však hľadáme
ďalšie možnosti riešenia,“ znie stanovisko magistrátu.
Snaha nestačí
Na to, či takáto snaha bez konkrétnych výsledkov ospravedlňuje mesto, ktoré v súčasnosti nemá žiadnym spôsobom zabezpečený odchyt túlavých zvierat a karanténnu stanicu, sme sa opýtali košického advokáta Martina Friedricha.
„Ide o zákonnú povinnosť, z ktorej nesplnenia sa obec nemôže vyviniť tým, že verejné obstarávanie nebolo úspešné a že podniká kroky k splneniu danej povinnosti. Obec ako orgán verejnej moci nesmie byť sama porušovateľom zákona,“ myslí si renomovaný právnik.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.