Mestské zastupiteľstvo schválilo vyrovnaný rozpočet!
AKTUALIZOVANÉ
Najdôležitejším bodom štvrtkového rokovania mestského zastupiteľstva bolo schvaľovanie rozpočtu mesta na tento rok. Poslanci bez problémov a len s malými úpravami prijali návrh vedenia mesta.
Rozpočet označil vo svojom úvodnom slove primátor Jaroslav Polaček za vyrovnaný, teda s plánovanými príjmami i výdavkami v hodnote 224 miliónov eur.
„Som rád, že sa nám do návrhu rozpočtu podarilo dostať viac peňazí napríklad na príspevok na stravovanie dôchodcov. Viac peňazí dostanú aj mestské časti, našli sme financie pre zvieracie útulky. Navýšili sme financie pre Dopravný podnik mesta Košice, ale aj na opravu chodníkov a komunikácií, na zimnú údržbu ciest i na cyklochodníky,“ vypichol primátor niektoré položky.
[ad][/ad]Rozdelia len to, čo príde
Viacerí starostovia však poukázali na to, že navýšenie peňazí pre ich mestské časti nie je dostatočné. „Aké je to zvýšenie, keď dnes dostaneme na jedného obyvateľa 137 eur, kým v minulom roku to bolo 155 eur? Veď je to o 12 percent menej,“ nesúhlasil s primátorom starosta Pereša Jozef Karabin. Starostka z Jazera Lenka Kovačevičová označila model financovania mestských častí za zlý, ktorý bude potrebné v budúcnosti zmeniť.
Priveľa na reprezentáciu
J. Karabin zároveň vytkol primátorovi prílišnú výšku reprezentačného fondu – 70-tisíc eur, alebo náklady na externé právnické služby pre mesto – 120-tisíc eur.
„Súhlasím, že je to na reprezentačný fond príliš veľa peňazí. Treba si však uvedomiť, že v tomto roku je tu viacero udalostí, napríklad MS v hokeji, mesto dobrovoľníctva a ďalšie, kde ma protokol zaväzuje organizovať nákladné reprezentačné akcie,“ odpovedal mu primátor.
Navrhovaný rozpočet aj so spomínanými zmenami nakoniec poslanecký zbor bez problémov veľkou väčšinou hlasov prijal.
Foto: Veronika Janušková [ad2][/ad2]Odporúčané články
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.