MHD zdarma už inde funguje
V meste stále beží petícia za MHD zdarma a denník košice:dnes o nej priebežne informuje. Konkrétne formy kompenzácie, ktoré avizovali vedenie mesta a dopravného podniku, sa zatiaľ Košičania nedozvedeli. Petičiari žiadajú MHD zdarma iba počas rekonštrukcie električkových tratí. V okolitých krajinách však nájdeme príklady, kde mestská doprava dlhodobo funguje bez poplatkov cestujúcich.
Napríklad estónska metropola Tallin. MHD zdarma si od roku 2013 odhlasovali obyvatelia v referende – pre príliš hustý smog v meste. Podľa očakávaní sa tam znížil počet áut, kleslo zamorenie ovzdušia exhalátmi a o tretinu sa zvýšil počet ľudí využívajúcich MHD. Tallin s takmer pol milióna obyvateľov síce dopláca o 12 miliónov eur viac ako predtým, ale podľa vedenia mesta to za výsledky stojí.
Zadarmo v autobusoch cestujú v českom Frýdku-Místku, čiastočne aj v Třeboni. Bezplatnú dopravu vyskúšali aj v Ostrave či Valašskom Meziříčí – v Ostrave sa neujala, v Meziříčí ju plánujú zaviesť. Už skôr ju spustili v poľskom meste Gostyň. V ďalšom poľskom meste Žory aj takýmto spôsobom chcú zabrániť poklesu obyvateľstva.
V marci k cestovaniu zdarma mestskou hromadnou dopravou pristúpil Paríž – tiež pre smog. Z európskych krajín je najviac miest, kde cestujúci neplatia, vo Švédsku a Francúzsku.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
V pondelok 10. novembra 2025, krátko po 9:13 hod., prijalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach oznámenie o požiari. “Išlo o požiar jednoduchej stavby na Podjavorinskej ulici, v mestskej časti Košice – Luník IX,” uvádza mjr. Ing. Jozef Bálint, hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. Príčina vzniku požiaru je predmetom vyšetrovania. Mesto ponúklo núdzové bývanie, hovorí o výbuchu.
Valné zhromaždenie dnes odsúhlasilo viacero zmien vo vedení Klubu akcionárov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s., o.z. Novým predsedom správnej rady sa stal Stanislav Hreha. Novými členmi správnej rady sa stávajú Ľubomír Čigáš a Matej Smorada.
Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od dvoch nehôd mestskej hromadnej dopravy po protest proti progresivizmu. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.


