Miešačka, pijavice či mŕtve vtáky? Bizarné veci, ktoré Slováci posielajú poštou
Miešačka s fúrikom, ozdobený vianočný stromček s vianočnými guľami, pijavice či mrazené telá vtákov ako krmivo pre hady – aj takéto zásielky si posielajú zákazníci prostredníctvom Slovenskej pošty. Hoci v súčasnej dobe využíva pošta na spracovanie a triedenie zásielok moderné stroje, tieto zásielky musia pre svoje neštandardné tvary, rozmery či hmotnosť spracovávať zamestnanci Slovenskej pošty ručne.
Balíkové zásielky sú triedené prevažne na plne automatických linkách. Najväčšia, ktorá sa nachádza v Bratislave, je schopná pretriediť až 5 000 balíkov za hodinu. Ručne sa museli triediť zásielky, ako napríklad pneumatiky s diskami, elektronika, záhradné náradie, bicykle či štvorkolka. „Pošta riešila aj zapáchajúce mŕtve telíčka vtákov, ktoré boli zo zahraničia posielané ako krmivo pre hady bez špecifickej služby a adresát si ich neprevzal v odbernej lehote,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: VEĽKÝ PREHĽAD: Štátne sviatky, dni pracovného pokoja, pamätné dni a prázdniny v roku 2024
Slovenská pošta má štyri hlavné spracovateľské strediská – Bratislava, Zvolen, Košice, Žilina a pomocné spracovateľské stredisko v Nitre, v ktorých sa triedia a spracúvajú zásielky z celého sveta. Najvyťaženejšie je stredisko v Bratislave, kde sa spracováva až 50 percent všetkých zásielok Slovenskej pošty.
Počas vianočnej prevádzky sa denne spracuje:
- na všetkých spracovateľských strediskách od 100 – 150-tisíc balíkových zásielok,
- na balíkových triediacich linkách a ďalších 40 – 45 tisíc-balíkových zásielok je spracovaných ručne pre ich neštandardné rozmery či tvary,
- na listových triediacich linkách je denne spracovaných 500 – 600–tisíc listových zásielok a ďalších 600 – 700-tisíc listových zásielok je triedených ručne.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Hlavná ulica v Prešove bude počas Silvestra uzavretá
Zásielky prvej a druhej triedy
Listové zásielky je možné podávať do hmotnosti dvoch kilogramov a sú roztriedené na zásielky 1. triedy a 2. triedy. Zásielky 1. triedy sa spracovávajú prednostne a triedia sa ručne, aby boli na druhý deň doručené. „Zásielky 2. triedy sú rozdelené na zásielky vhodné na strojové spracovanie, ktoré triedi automatická triediaca linka s výkonom 30 000 kusov zásielok za hodinu, ostatné triedia zamestnanci ručne. Zákazníci si medzi sebou posielajú napríklad fľaše, tenisové rakety, zásielky so živými tvormi, s včelami, švábmi, pijavicami či dážďovkami,“ doplnila Dorčáková.
Zdroj: (SITA, ma)
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
Na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa vo štvrtok 21. novembra 2024 uskutočnil XIII. ročník Košických politologických dialógov, tentoraz s názvom Voľby 2023/2024: výsledky – hodnotenia – dôsledky: Kam kráčaš demokracia?.