Miešačka, pijavice či mŕtve vtáky? Bizarné veci, ktoré Slováci posielajú poštou
Miešačka s fúrikom, ozdobený vianočný stromček s vianočnými guľami, pijavice či mrazené telá vtákov ako krmivo pre hady – aj takéto zásielky si posielajú zákazníci prostredníctvom Slovenskej pošty. Hoci v súčasnej dobe využíva pošta na spracovanie a triedenie zásielok moderné stroje, tieto zásielky musia pre svoje neštandardné tvary, rozmery či hmotnosť spracovávať zamestnanci Slovenskej pošty ručne.

Balíkové zásielky sú triedené prevažne na plne automatických linkách. Najväčšia, ktorá sa nachádza v Bratislave, je schopná pretriediť až 5 000 balíkov za hodinu. Ručne sa museli triediť zásielky, ako napríklad pneumatiky s diskami, elektronika, záhradné náradie, bicykle či štvorkolka. „Pošta riešila aj zapáchajúce mŕtve telíčka vtákov, ktoré boli zo zahraničia posielané ako krmivo pre hady bez špecifickej služby a adresát si ich neprevzal v odbernej lehote,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: VEĽKÝ PREHĽAD: Štátne sviatky, dni pracovného pokoja, pamätné dni a prázdniny v roku 2024
Slovenská pošta má štyri hlavné spracovateľské strediská – Bratislava, Zvolen, Košice, Žilina a pomocné spracovateľské stredisko v Nitre, v ktorých sa triedia a spracúvajú zásielky z celého sveta. Najvyťaženejšie je stredisko v Bratislave, kde sa spracováva až 50 percent všetkých zásielok Slovenskej pošty.
Počas vianočnej prevádzky sa denne spracuje:
- na všetkých spracovateľských strediskách od 100 – 150-tisíc balíkových zásielok,
- na balíkových triediacich linkách a ďalších 40 – 45 tisíc-balíkových zásielok je spracovaných ručne pre ich neštandardné rozmery či tvary,
- na listových triediacich linkách je denne spracovaných 500 – 600–tisíc listových zásielok a ďalších 600 – 700-tisíc listových zásielok je triedených ručne.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Hlavná ulica v Prešove bude počas Silvestra uzavretá
Zásielky prvej a druhej triedy
Listové zásielky je možné podávať do hmotnosti dvoch kilogramov a sú roztriedené na zásielky 1. triedy a 2. triedy. Zásielky 1. triedy sa spracovávajú prednostne a triedia sa ručne, aby boli na druhý deň doručené. „Zásielky 2. triedy sú rozdelené na zásielky vhodné na strojové spracovanie, ktoré triedi automatická triediaca linka s výkonom 30 000 kusov zásielok za hodinu, ostatné triedia zamestnanci ručne. Zákazníci si medzi sebou posielajú napríklad fľaše, tenisové rakety, zásielky so živými tvormi, s včelami, švábmi, pijavicami či dážďovkami,“ doplnila Dorčáková.
Zdroj: (SITA, ma)
Odporúčané články

V areáli ZŠ Laca Novomeského v Košiciach v stredu 18. januára slávnostne otvorili nafukovaciu halu pre atletiku za viac ako 500-tisíc eur. Mesto investovalo do výstavby 420-tisíc eur, atletický klub pridal z vlastných zdrojov 80-tisíc eur poskytnutím alebo dokúpením špeciálnych povrchov a zariadení do haly. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Zoologická záhrada v Košiciach bude od dnešného dňa až do odvolania zatvorená pre verejnosť. Rozhodnutie súvisí s preventívnymi opatreniami, ktoré nariadila Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS) v súvislosti so šírením nákazlivého ochorenia slintačky a krívačky.

Prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka na dnešnom tlačovom brífingu ubezpečili verejnosť, že slovenské mlieko a mliečne výrobky dodávané do obchodnej siete sú bezpečné a spĺňajú vysoké štandardy kvality a zdravotnej nezávadnosti.