Milan Kolcun získal významné ocenenie Krištáľové krídlo
Sobotný (4. 3.) večer sa niesol v duchu udeľovania cien. V Slovenskom národnom divadle v Bratislave sa konal slávnostný galavečer 26. ročníka Krištáľového krídla. Počas slávnostného večera si ocenenia prevzali osobnosti z oblasti medicíny, vedy, hospodárstva, filantropie, ale aj známe mená z umeleckej či športovej sféry.
Osobnosti, umelci či športovci boli nominovaní v desiatich kategóriách. Laureátmi sa stali desiati z nich. O nomináciách v jednotlivých kategóriách na Krištáľové krídlo rozhodovali odborné poroty. Počas slávnostného včera si dve významné osobnosti z oblasti umenia a hospodárstva prevzali Mimoriadnu cenu. Soška Krištáľové krídlo, ktorú si každý laureát odniesol, je treťou verziou a v tejto podobe sa odovzdáva už od roku 2019. Autormi tejto sošky je akademický sochár Ján Ťapák a sklársky dizajnér Patrik Illo.
Galéria
Košičania sú jeho rodina
Známe a zvučné košické meno Milan Kolcun odznelo aj na slávnostnom galavečere. Glosátor, spisovateľ, prekladateľ a legendárny turistický sprievodca v Košiciach bol v sobotný večer ocenený v kategórii Publicistika a literatúra.
“Ďakujem za to krídlo, mňa by potešilo hoc aj pianíno. Každopádne, je to skvelá zámienka poďakovať sa nielen rodičom, svojej rodine, ale ja podozrievam Košičanov, že sa mi pomaly stávajú rodinou. A tí Košičania sú už aj v Bratislave, aj v Prahe, v Londýne, naša invázia je nekonečná,” poďakoval sa Milan Kolcun počas slávnostného večera.
Taktiež sa poďakoval Lacovi Koránovi, s ktorým pred 20-timi rokmi začali robiť koncept sprevádzania ľudí po ich vlastnom meste, aby ho spoznávali. Následne slová vďaky venoval aj Petrovi Bérešovi, s ktorým začali s talkshow Bez šepkára. V neposlednom rade nezabudol spomenúť ani dlhoročného kamaráta, s ktorým napísal knihu Slovné hračkárstvo.
Ďalšie zvučné mená
Ocenenia v jednotlivých kategóriách si odniesli tieto osobnosti:
- Divadlo a audiovizuálne umenie – divadelná herečka Judit Pecháček (Bárdos),
- Filantropia – Eva Turáková, ktorá vytvorila základnú a materskú školu pre žiakov s autizmom v Prešove,
- Hospodárstvo – Ján Koščo a Zdeněk Březovják, ktorí sú zakladateľmi prešovskej spoločnosti Canor, ktorá vyrába audioprodukty,
- Hudba – virtuózny umelci Janoska Ensemble,
- Inovácie a startupy – technologický podnikateľ, vizionár, stratég a investor Rastislav Hlaváč,
- Medicína a veda – doc. MUDr. Richard Imrich, DrSc., ktorý sa podieľal na vývoji nového lieku nitizinon schválený na účinnú a bezpečnú liečbu pre ľudí s genetickým ochorením alkaptonúria, teda choroba čiernych kostí,
- Populárna hudba – Adam Ďurica, ktorého skladby patria medzi tie najhranejšie,
- Šport – Zdeno Chára, ktorý odohral za 24 rokov v zámorskej NHL 1680 zápasov a získal Stanleyho pohár a Slovensko reprezentoval na MS sedemkrát a na ZOH trikrát,
- Výtvarné umenie – sochár, maliar a pedagóg Milan Lukáč,
- Mimoriadna cena – Alexej Vojtášek, ktorý patrí medzi najvýznamnejších slovenských výtvarníkov a Ing. Štefan Mácsadi, predstaviteľovi obchodného reťazca.
>>> Rozhovor s umelcami Janoska Ensemble nájdete TU ↓ <<<
(ZL)
Odporúčané články
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Dobrá správa pre vodičov v Košiciach! Na Ceste na Bankov, ktorá bola v uplynulých mesiacoch čiastočne uzavretá kvôli stavebným prácam, sa včera popoludní obnovila obojsmerná premávka.