Milióny eur z iniciatívy Catching-up Regions rozdelí kraj do štyroch oblasti
Košický samosprávny kraj (KSK) plánuje využiť milióny eur z európskej iniciatívy Catching-up Regions v štyroch oblastiach, a to vzdelávanie, inovácie, informatizácia a pomoc znevýhodneným. V spolupráci so Svetovou bankou a Európskou komisiou už kraj oslovil kľúčových zamestnávateľov v kraji, naštartoval spoluprácu s tromi rómskymi obcami, pripravuje spustenie geografického informačného systému a podporí aj aktivity Inovačného centra Košického kraja. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
„V Košickom kraji je až šesť najmenej rozvinutých okresov, takže stále je z čoho vyberať. Vo finále sme sa rozhodli financie z Catching-up využiť na štyri oblasti, ktoré pomôžu pohnúť východ dopredu. Projekty v jednotlivých oblastiach sme rozhýbali pred niekoľkými týždňami a v rámci tejto spolupráce so Svetovou bankou a Európskou komisiou by sme mohli mať prvé výsledky už koncom roka. Catching-up je pre nás šancou priblížiť sa rozvinutejším regiónom,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
V oblasti školstva župa spolu s partnermi kontaktovala 70 kľúčových zamestnávateľov na území kraja s cieľom zmapovať aktuálne potreby pracovného trhu. V ďalšom kroku oslovia 42 stredných odborných škôl v kraji, aby preskúmali ich možnosti, ako dokážu požiadavkám firiem prispôsobiť odbory vzdelávania.
Iniciatíva Catching-up počíta aj s podporou Inovačného centra Košického kraja, kde sa pod jednou strechou spoja všetky vedomosti a technológie v Košickom kraji z akademického prostredia, verejného i neziskového sektora a firiem. Ide o kľúčový projekt župy na „udržanie mozgov“ na východe Slovenska.
Už od polovice apríla zamestnanci Úradu KSK na týždennej báze pracujú s tromi rómskymi obcami, ktorým pomôže Catching-up zlepšiť životnú situáciu. Záujem prejavili Vtáčkovce, Vitkovce a Jasov. „Snažíme sa na situáciu týchto lokalít pozerať komplexne. Pracujeme na plánoch rozvoja obcí, nie samotnej marginalizovanej rómskej komunity. Spolu s obyvateľmi mapujeme ich potreby v oblasti bývania, vzdelávania, zamestnanosti a zdravia. Pripravujeme projekty v obciach tak, aby do nich boli začlenení aj samotní obyvatelia,“ dodal Trnka.
Do konca roka má byť spustený aj geografický informačný systém. Geoportál Košického kraja, ktorý využije otvorené dáta z kraja v online priestore. Obyvatelia si tak na mape kraja budú môcť prezerať informácie podľa záujmu. Geoportál poslúži ako platforma pre integráciu, ukladanie a publikovanie údajov zobraziteľných v mape.
Zdroj: (SITA/jl)
Odporúčané články
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Pred nedávnom sa kultúrno-spoločenské centrum v mestskej časti Košice-Západ naplnilo tónmi zborového spevu.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.