Minister Naď navštívil Kosovo s pozostalými leteckej tragédie AN-24 (FOTO)
Slovenská delegácia na čele s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom dnes (4. 10.) vycestovala do Kosova. V tlačovej správe ministerstva obrany sa uvádza, že cieľom bolo umožniť pozostalým po obetiach leteckej havárie vojenského špeciálu AN-24 navštíviť miesta pôsobenia ich blízkych, ktorí sa žiaľ už nikdy nevrátili domov.
„Plním sľub, ktorý som dal pri tohtoročnej pietnej spomienke na vrchu Borsó smútiacim rodinám a blízkym obetí leteckej tragédie AN-24. Čas beží, no bolesť a túžba opäť vidieť svojich milovaných zostáva. Akokoľvek si želáme, aby dnes boli medzi nami, nie je to možné. Táto strata navždy poznačila rodiny vrátane tej vojenskej,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.
Spolu s pozostalými minister navštívil veliteľstvo KFOR Film City v Prištine a bývalú základňu KFOR v obci Šajkovac. „Uctili sme si ich na miestach, kde pôsobili a slúžili v prospech pokoja a bezpečia všetkých obyvateľov a pomáhali bez rozdielu. Česť ich službe a večnej pamiatke,“ doplnil šéf rezortu obrany.
42 vojakov (3 ženy a 39 mužov) zahynulo 19. januára 2006 pri najväčšej leteckej tragédii v histórii Slovenska. Vojenský špeciál Antonov AN-24, ktorý viezol slovenských vojakov z operácie KFOR v Kosove, sa zrútil na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce. Na tomto mieste si rezort obrany pamiatku zosnulých profesionálnych vojakov pripomína pietnou spomienkou. Minister obrany SR Jaroslav Naď v roku 2020 rozhodol o odtajnení správy o vyšetrení tejto leteckej nehody.
Slovenskí vojaci pôsobili v misii KFOR takmer 11 rokov od 1999 do roku 2010. Celkovo sa v rámci misie vystriedalo 2004 príslušníkov OS SR, pričom ich cieľom bolo zabezpečiť bezpečnosť a ochranu pre všetky etnické skupiny, voľnosť pohybu na hlavných zásobovacích trasách, monitorovanie a pripravenosť na humanitárnu pomoc. O významnej pridanej hodnote operácie KFOR pod vedením štátov Severoatlantickej aliancie svedčí aj to, že spojeneckí vojaci tu prispievajú k pokoju, bezpečnosti a mieru až dodnes.
Zdroj: Mgr. Martina Kovaľ Kakaščíková, hovorkyňa MO SR
Galéria
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.