Minister Sulík prišiel lobovať za strategický priemyselný park
AKTUALIZOVANÉ
Ministerstvo hospodárstva po neúspechu pred dvoma rokmi nestratilo záujem o zámer vybudovať v blízkosti Košíc strategický priemyselný park. Chce byť včas pripravené na budúcich investorov.
Na východe Slovenska má minister Sulík podľa vlastných slov pripravených päť lokalít, kde by mohli byť vybudované priemyselné parky, ktoré by prilákali silných zahraničných investorov s pracovnými príležitosťami. Hneď prvým, ktorý začal riešiť, je už pred dvoma rokmi ohlasovaný strategický priemyselný park Haniska.
[ad][/ad]Včas sa pripraviť
Vtedajší zámer dotiahnuť na východ Slovenska do pripravovaného strategického parku megainvestíciu nemeckej automobilky BMW, nevyšiel.
„Nebolo to dostatočne pripravené. Nemali sme za sebou potrebné kroky a povolenia, najmä posúdenie dopadov na životné prostredie, teda EIA. Maďari v tom boli ďalej a keďže investor chcel čo najskôr stavať, rozhodol sa pre Debrecín. Tomuto chceme v budúcnosti predísť a pripraviť sa včas,“ tvrdil na rokovaní zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja R. Sulík.
O zámere sa v prvom rade chcel porozprávať so starostami a obyvateľmi dotknutých obcí, najmä Hanisky a Valalíkov.
„Treba im vysvetliť, o čo ide. Pozemky chceme v prvom rade od súkromných majiteľov vykúpiť. Ponúkneme im niekoľkonásobne vyššiu sumu, ako je cena ornej pôdy, ale nie takú vysokú, ako je cena pozemku v už vybudovanom parku so všetkými potrebnými sieťami. Pôvodne zamýšľaný strategický park bol obrovský, do tisíc hektárov. Náš zámer je skromnejší, hovoríme o 250 hektároch,“ hovorí minister.
Podľa neho nechcú pozemky vyvlastňovať, hoci to zákon v takýchto prípadoch umožňuje. To by prišlo do úvahy len v krajom prípade. Ak majitelia pozemky nebudú chcieť predať, na rad príde ďalšie z pripravovaných miest.
[ad2][/ad2]Rozhodne investor
Viacerí krajskí poslanci pripomenuli ministrovi hospodárstva, že v okolí Košíc už priemyselný park existuje a na východe sú viaceré lokality, ktoré oveľa akútnejšie potrebujú pracovné príležitosti.
„V Košiciach je nezamestnanosť na úrovni troch percent, napríklad v okolí Kráľovského Chlmca a Čiernej nad Tisou okolo 10 percent. A nehovoríme len o priemyselných parkoch, každá aj jednotlivá investícia tu pomôže,“ povedal poslanec z Michaloviec Emil Ďurovčík.
Ďalší poslanci hovorili aj o tom, že subdodávateľov pre spomínaných investorov by bolo dobré nasmerovať do slabo rozvinutých regiónov východného Slovenska, či o potrebe výstavby tunela Soroška pre zlepšenie dopravnej infraštruktúry.
R. Sulík im na to odpovedal, že o mieste nakoniec rozhodne samotný investor. Ťažko však čakať, že by jeho vrcholoví manažéri súhlasili s tým, že by niekoľko rokov života museli stráviť napríklad v Čiernej nad Tisou. Radšej sa rozhodnú pre blízkosť Košíc.
„Mám už vo výhľade najmenej jedného veľkého investora, ktorý je ochotný prísť na Slovensko, ďalší sa rozhoduje, ale rokujeme ďalej. Konkrétne mená ani odvetvia zatiaľ prezradiť nemôžem,“ tvrdí minister, ktorý podľa vlastných slov absolútne prednostne smeruje investície práve na východné Slovensko, keďže práve tam to najviac potrebujú.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).