Ministerstvo kultúry chce rozvíjať rómsku identitu, jazyk i kultúru
Zámer rozvíjať rómsku národnostnú identitu a podporiť realizáciu práv rómskej národnostnej menšiny je súčasťou Vízie rozvoja rómskej kultúry, jazyka a podpory identity a akčného plánu na roky 2022 – 2024, ktorý v stredu schválila vláda. Osobitný dôraz by sa mal klásť na jazykové práva. Podľa akčného plánu by sa tiež mala podporovať rómska kultúra, a to cez rozvoj a stabilizáciu inštitúcií, ktoré sa jej venujú, ako aj rómski umelci a umenie ako také, ale súčasťou plánu je i podpora rómskych médií a médií pre Rómov.
Do verejného priestoru by sa tiež mal presadzovať obraz rómskej národnostnej menšiny. Podporený by mal byť aj rómsky jazyk, jeho rozvoj, životaschopnosť a uchovávanie. Posilniť by sa malo aj povedomie o právach rómskej menšiny, a to smerom dovnútra menšiny, aj navonok.
Čiastkové ciele a opatrenia z plánu by mali prispieť k posilneniu identity ako dôležitého faktoru, ktorý prispieva k pozitívnemu vývoju v sociálnom začleňovaní, napomáha zastaviť segregáciu komunít a celkovo prispieva k lepšiemu začleňovaniu či zmene postojov väčšinového obyvateľstva. Jedným z cieľom materiálu je aj podporiť práva členov rómskej menšiny na používanie rómskeho jazyka. V materiáli sú tiež rozlíšené dva pojmy – rómska kultúra a kultúra Rómov.
Materiály začalo Ministerstvo kultúry SR pripravovať v roku 2021. Vízia bola pripravená na základe mapovania, ktoré zahŕňalo okrúhle stoly s predstaviteľmi neziskového sektora, ktorí pôsobia v oblasti rómskeho jazyka a kultúry, návštevy inštitúcií, ktoré sa im venujú, ale i mapovania samotnej rómskej kultúry. Vznikol aj akčný plán, ktorý obsahuje opatrenia, čiastkové ciele a aktivity v piatich hlavných oblastiach. Historicky prvýkrát bolo v rámci plánovania inkluzívnych politík Stratégia 2030 zahrnuté aj strategické plánovanie v oblasti rozvoja rómskej kultúry, jazyka a podpory identity. Cieľom je podporiť rómsku národnostnú menšinu a prispieť k jej rozvoju. So subjektmi verejnej správy, ktorých sa to týka, už rezort kultúry neformálne rokoval.
Stratégia rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 sa usiluje dosiahnuť väčší pokrok pri začleňovaní Rómov a v oblasti rovnosti. Jestvujú štyri prioritné oblasti, do ktorých sú verejné politiky v tejto oblasti dlhodobo smerované. Sú to vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a zdravie. Dôraz je kladený aj na nediskrimináciu, intenzívnejšie zásahy v boji s rasizmom namiereným proti Rómom a tiež pozitívne vplývanie na verejnú mienku.
Zdroj: (SITA, kh;kl)
Odporúčané články
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
V Katkinom parku na sídlisku Košice-Západ pribudol nový prvok, ktorý poteší športovo nadané a odvážne deti. Nachádza sa v blízkosti basketbalového ihriska a je určený pre staršie deti, ktoré si chcú zdokonaliť svoje lezecké schopnosti a rozvíjať pohybové zručnosti.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.