Ministerstvo kultúry chce rozvíjať rómsku identitu, jazyk i kultúru
Zámer rozvíjať rómsku národnostnú identitu a podporiť realizáciu práv rómskej národnostnej menšiny je súčasťou Vízie rozvoja rómskej kultúry, jazyka a podpory identity a akčného plánu na roky 2022 – 2024, ktorý v stredu schválila vláda. Osobitný dôraz by sa mal klásť na jazykové práva. Podľa akčného plánu by sa tiež mala podporovať rómska kultúra, a to cez rozvoj a stabilizáciu inštitúcií, ktoré sa jej venujú, ako aj rómski umelci a umenie ako také, ale súčasťou plánu je i podpora rómskych médií a médií pre Rómov.
Do verejného priestoru by sa tiež mal presadzovať obraz rómskej národnostnej menšiny. Podporený by mal byť aj rómsky jazyk, jeho rozvoj, životaschopnosť a uchovávanie. Posilniť by sa malo aj povedomie o právach rómskej menšiny, a to smerom dovnútra menšiny, aj navonok.
Čiastkové ciele a opatrenia z plánu by mali prispieť k posilneniu identity ako dôležitého faktoru, ktorý prispieva k pozitívnemu vývoju v sociálnom začleňovaní, napomáha zastaviť segregáciu komunít a celkovo prispieva k lepšiemu začleňovaniu či zmene postojov väčšinového obyvateľstva. Jedným z cieľom materiálu je aj podporiť práva členov rómskej menšiny na používanie rómskeho jazyka. V materiáli sú tiež rozlíšené dva pojmy – rómska kultúra a kultúra Rómov.
Materiály začalo Ministerstvo kultúry SR pripravovať v roku 2021. Vízia bola pripravená na základe mapovania, ktoré zahŕňalo okrúhle stoly s predstaviteľmi neziskového sektora, ktorí pôsobia v oblasti rómskeho jazyka a kultúry, návštevy inštitúcií, ktoré sa im venujú, ale i mapovania samotnej rómskej kultúry. Vznikol aj akčný plán, ktorý obsahuje opatrenia, čiastkové ciele a aktivity v piatich hlavných oblastiach. Historicky prvýkrát bolo v rámci plánovania inkluzívnych politík Stratégia 2030 zahrnuté aj strategické plánovanie v oblasti rozvoja rómskej kultúry, jazyka a podpory identity. Cieľom je podporiť rómsku národnostnú menšinu a prispieť k jej rozvoju. So subjektmi verejnej správy, ktorých sa to týka, už rezort kultúry neformálne rokoval.
Stratégia rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 sa usiluje dosiahnuť väčší pokrok pri začleňovaní Rómov a v oblasti rovnosti. Jestvujú štyri prioritné oblasti, do ktorých sú verejné politiky v tejto oblasti dlhodobo smerované. Sú to vzdelávanie, zamestnanosť, bývanie a zdravie. Dôraz je kladený aj na nediskrimináciu, intenzívnejšie zásahy v boji s rasizmom namiereným proti Rómom a tiež pozitívne vplývanie na verejnú mienku.
Zdroj: (SITA, kh;kl)
Odporúčané články
Pre všetkých, ktorí cestujú vlakom po Slovensku, prichádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) s prelomovým pilotným projektom. Odteraz budú vnútroštátne cestovné lístky dostupné aj na vybraných pobočkách Slovenskej pošty.
Objem transakčných podvodov na Slovensku zostáva na stále vysokej úrovni. Ako ďalej upozornil vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke Radomír Adamkovič, v poslednom čase obzvlášť rastú aktivity podvodníkov v online priestore, kde sa im darí dosahovať vyššiu úspešnosť.
Z dôvodu výkopových prác na ulici Široká v MČ Kavečany dochádza od utorka 22. októbra 2024 do ukončenia prác k obmedzeniam premávky autobusovej linky 29.