Ministerstvo školstva chce zvýšiť počet vysokoškolákov zameraných na logopédiu

Počet študentov v študijnom odbore zameranom na logopédiu sa má zvýšiť z 20 na 30 študentov. Ide o jedno z opatrení na podporu štúdia logopédie na univerzite, ktoré pripravila pracovná skupina Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR).
Skupinu vedie štátna tajomníčka Svetlana Síthová a štátny tajomník pre vedu, výskum a vysoké školstvo Ľudovít Paulis (SaS). Spolupracujú v nej so zástupcami Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, prorektorkou Zuzanou Kovačičovou, dekankou Editou Partovou a garantom programu logopédie Zsoltom Cséfalvayom. Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu MŠVVaŠ SR.
Ministerstvo konštatovalo, že logopedické ťažkosti detí a žiakov sú jednou z najčastejších príčin odkladu školskej dochádzky. Potreba podpory daného študijného odboru však vychádza aj z nedostatku kvalifikovaných odborníkov, ktorí poskytujú odbornú logopedickú starostlivosť v školách a školských zariadeniach. „Prvým krokom bude navýšenie počtu študentov v študijnom odbore z aktuálnych 20 na 30. Títo študenti prechádzajú prísnym kvalitatívnym výberom, keďže sa ich v priemere na odbor logopédie hlási každý rok až 150. Okrem toho tvorí štvrtinu ich štúdia prax, a teda pri ukončení štúdia majú už množstvo skúseností priamo z terénu,“ priblížil Paulis.
Síthová podotkla, že podpora logopédie vo vysokoškolskom prostredí nie je jediným dôkazom, že na rezorte školstva aktívne pracujú na odstraňovaní prekážok vo vzdelávaní. „Zameriavame sa na všetky deti bez rozdielu vrátane tých s ťažkosťami v komunikácii. Jednou z účinných foriem podpory sú prípravné ročníky. Tie sú súčasťou novely zákona číslo 245, ktorá bola schválená vlani na jeseň,“ uzavrela s tým, že tiež pripravujú ďalšie kroky k tomu, aby každé dieťa malo rovnaký prístup k plnohodnotnému vzdelávaniu.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články

Po úmrtí 11-ročného chlapca z regiónu Záhoria, ktoré je podľa predbežných informácií spájané s infekciou mozgu spôsobenou tzv. „mozgožravou“ amébou, hygienici na Slovensku spustili mimoriadne kontroly kvality vôd na verejných kúpaliskách.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček oznámil návrat k svojmu tradičnému formátu osobných stretnutí s verejnosťou.

Rekreačná lokalita v mestskej časti Košice – Nad jazerom získala nový interaktívny prvok pre deti a rodiny. V štvrtok sa tam slávnostne otvoril náučný chodník, ktorý premenil bežnú prechádzku pri jazere na rozprávkové dobrodružstvo. Jeho symbolický krst prebehlo bylinkovým čajom za účasti starostky Lenky Kovačevičovej.