Ministerstvom zriadená linka na podporu duševného zdravia od leta vybavila takmer 900 hovorov
Národná linka na podporu duševného zdravia, ktorá od leta zadarmo poskytuje psychologické poradenstvo najmä ľuďom zasiahnutým pandémiou, od začiatku fungovania eviduje takmer 900 hovorov. Najkratšie hovory trvajú štyri až 15 minút, tie najdlhšie 75 až 90 minút. Priemerne trvá rozhovor volajúceho s odborníkom v oblasti duševného zdravia či zdravotníkom 15 až 30 minút. Uviedla to v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
Linka poskytuje poradenstvo pre širokú verejnosť, ako aj pre zdravotníkov, na ktorých je v súčasnosti vyvíjaný extrémny tlak. Ministerstvo preto odporúča zdravotníckym zariadeniam zriadenie psychosociálnych podporných tímov aj priamo v nemocniciach. Najčastejšie však odborníci z linky riešia problémy, ako sú strata sociálnych kontaktov, osamelosť či izolácia z dôvodu psychického ochorenia. Často volajú ľudia s depresiami, beznádejou či úzkostnými stavmi. Problémom je tiež nedostatok terapeutických denných skupín a stacionárov, teda nedostupnosť pomoci duševne chorým. V súvislosti s pandémiou prevládajú obavy z nakazenia sa či neschopnosť vysporiadať sa so smrťou blízkych. Slovákov takisto trápi ohrozenie sociálnych istôt a nútená karanténa.
Práca psychológa poskytujúceho poradenstvo na linke zahŕňa poskytovanie informácií a nasmerovanie volajúceho k dostupnej psychologickej, respektíve psychiatrickej starostlivosti v jeho okolí, ale aj krízovú intervenciu pri zvládaní akútnej stresovej reakcie či príznakoch oneskorenej reakcie na mimoriadne intenzívnu stresovú udalosť. Linka funguje v pracovných dňoch v poobedných a večerných hodinách, ale aj počas víkendov. Keďže najväčší nápor na psychiku je počas sviatkov, ministerstvo rozširuje dobu prevádzky aj na nadchádzajúci Štedrý deň či Silvester. Volať na číslo 0800 193 193 môže každý, kto potrebuje rady a usmernenie od skúseného psychológa.
(SITA, qq;pla)
Odporúčané články
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.