Ministri Krajniak a Gröhling podporujú zvýšenie platov pedagógom
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) podporuje, aby v rozpočtovej kapitole Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR boli prostriedky na navýšenie platov nielen učiteľov, ale aj ostatných nepedagogických zamestnancov. Minister to povedal pred dnešným rokovaním vlády.
Podľa Krajniaka bude však závisieť od rokovaní s Ministerstvom financií SR, akú veľkú sumu sa v najbližšom období podarí uvoľniť. „Pána ministra školstva radi podporíme v tom, aby sa ten priestor v budúcom roku zväčšil,“ oznámil minister.
V nedeľnom vydaní (5.12.) relácie Na telo sa k platom pedagógov vyjadril aj Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. “Učitelia by mali mať zvýšené platy,” povedal v rámci porovnania platov pedagógov s inými krajinami. Po zdravotníkoch sú podľa neho druhí najvyťaženejší, keďže sa musia prispôsobovať situácii. Podľa jeho názoru by sa namiesto poukážok dôchodcom mali peniaze zo štátneho rozpočtu prerozdeliť pre zdravotnícky personál a učiteľov: “Ak máme niekde 500 miliónov eur, tak ich poďme prerozdeliť – 200 miliónov do školstva, aby sme zastabilizovali učiteľské prostredie, do zdravotníctva, sestričiek a celému tomu prostrediu a ešte stále nám ostane 100 miliónov na jednotlivé opatrenia.”
Zdroj: (SITA, jme;DSe, DK)
Odporúčané články
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.