Ministri sa ospravedlnili za sterilizáciu žien zo sociálne znevýhodneného prostredia
Vláda sa ospravedlnila za sterilizáciu žien zo sociálne znevýhodneného prostredia. K sterilizácii najmä rómskych žien dochádzalo v rokoch 1966 až 1989, ale aj v rokoch 1990 až 2004. Regulovanie počtu detí pokladá vláda za zásah do osobnej integrity a do ľudských práv. Ospravedlnenie schválila vláda na dnešnom rokovaní.
Vláda skonštatovala, že v rokoch 1966 až 1989 boli niektoré štátne politiky zamerané na ovplyvňovanie početnosti rómskej populácie prostredníctvom sterilizácií, a to cieleným tlakom podporeným vyplácaním sociálnej pomoci a nedostatočným poučením o dôsledkoch takéhoto zákroku. „Hoci sterilizácia žien bola vykonávaná na základe ich subjektívneho rozhodnutia, v praxi dochádzalo k agitácii zo strany sociálnych pracovníkov, verbálnemu nátlaku a podmieňovaniu absolvovania zákroku možnosťou získať inú sociálnu službu. Svoju rolu zohrala aj finančná motivácia, ženy, ktoré podstúpili sterilizáciu, mali nárok na jednorazovú finančnú dávku. Spravidla ženy nevedeli, že zákrok, ktorý podstúpia, je nevratný,“ vysvetlili v ospravedlnení.
Zdôraznili, že podobné manipulatívne postupy sú neprípustné a porušujú ľudské práva a slobody a demokratické princípy. „Je poľutovaniahodné, že k praktikám sterilizácií v rozpore s právom dochádzalo aj v rokoch 1990 – 2004, keď opäť, predovšetkým vo vzťahu k rómskym ženám, často dochádzalo k protiprávnym zákrokom. Informovaný súhlas so zákrokom nebol vždy získavaný adekvátnym spôsobom s porozumením, ale naopak, pod nátlakom, bez dostatočného časového priestoru na rozmyslenie a často aj pri začínajúcich pôrodných bolestiach,“ uzavrela vláda.
(SITA, kh;mb)
Odporúčané články
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.