Minulosť a súčasnosť košického mikve: “Na renováciu by bolo potrebných cca 330 000 Eur.”
Porozprávali sme sa o minulosti a aktuálnom stave košického mikve s pani Janou Teššerovou, ktorá je bývalou riaditeľkou gymnázia Šrobárova a už niekoľko rokov je kurátorkou galérie Ľudovíta Felda. Študentom prednáša o Holokauste a šíri osvetu proti antisemitizmu a extrémizmu na Slovensku. Pôvodom je z Kežmarku, no históriu košických Židov pozná veľmi dobre. Viac sa o mikve dozviete v nasledujúcom rozhovore.
Do akého roku sa toto mikve používalo? Prečo sa už teraz nevyužíva?
Mikve sa používalo cca do roku 1960-1962, pokiaľ tu bola ešte generácia ortodoxných Židov. Mikve sa nerenovovalo, bolo v nepoužiteľnom technickom stave, tak je to, žiaľ, až dodnes.“
Bolo alebo aj je v Košiciach ďalšie mikve okrem spomínaného na Krmanovej ulici č. 6?
Po 1989 bolo postavené nové mikve, prichádzali ortodoxní Židia zo zahraničia, bol tu tak isto ortodoxný rabín, zahraniční študenti. Mikve bolo postavene v areáli Židovskej obce, len pred pár rokmi ho zbúrali, keďže nebol záujem o jeho využitie.”
Koľko by stála renovácia a má na to ŽNO dostatočné finančné prostriedky?
Predstavenstvo obce pripravilo projekt na renováciu historického mikve. Je potrebné najskôr urobiť kompletný prieskum, zistiť statiku, technický stav, musí sa vyjadriť Krajský pamiatkový ústav, atď. Na renováciu by bolo potrebných cca 330 000 Eur.“
Ak by sa podarilo zrenovovať tento objekt, bol by verejne prístupný? Napríklad s turistickým sprievodcom.
“Myslím, že mikve by malo byť prístupné aj verejnosti s turistickým sprievodcom, je to historicky významné miesto slúžiace na duchovnú očistu, pripomína nám našich predkov a aj židovské tradície. Viem si predstaviť, že by tam mohlo byť aj múzeum židovskej tradície v KE, prípadne múzeum holokaustu.”
Košické mikve na Krmanovej ulici č. 6
Mikve sú rituálne kúpele. Najstaršie košické mikve sa nachádza na Krmanovej ulici č. 6. Umiestnenie tohto objektu nie je náhodné, keďže pod týmto územím bol odvádzaný Čermeľský potok z námestia. Pre zriadenie mikve sú prísne nariadenia, ako prirodzený vodný zdroj, z ktorého musel byť napájaný bazén s obsahom najmenej 762 litrov. Hĺbka bazéna musí byť taká, aby sa mohol ponoriť dospelý človek.
Centrálna miestnosť mikve je sprístupnená dvojramenným schodiskom spolu so vstupmi na každom podlaží. Samotný bazén má štvorcový pôdorys a voda v bazéne je ohrievaná parou zohrievajúcou priestor objektu, keďže predpisy nedovoľujú ohrievať pramenistú vodu v bazéne. Zvyšná para unikla otvorom vo vrchole klenby do krovu.
Zdroj: (Daša Popovičová, Pamiatky Židovskej architektúry v Košiciach)
Odporúčané články
Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením, ktorá pre metropolu východu platí od štvrtka 23:00 až do piatkového poludnia. Slovenský hydrometeorologický ústav predpovedá, že v Košiciach môže napadnúť 5 až 15 centimetrov snehu. Na základe tejto predpovede je zimná údržba mesta pripravená na prvý zásah v tejto sezóne.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.