Minulý školský rok opakovalo ročník necelých 12-tisíc detí

V školskom roku 2020/2021 opakovalo ročník necelých 12-tisíc detí zo základných škôl. Najviac žiakov prepadáva v Košickom a Prešovskom kraji. Pre média to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Svetlana Síthová s tým, že rok predtým, kedy ministerstvo odporúčalo eliminovať opakovanie ročníka, to bolo tritisíc detí. Štandardne v bežnom školskom roku neovplyvnenom pandémiou opakuje ročník desať až 11-tisíc žiakov. Poukázala na to, že spriemerovaním oboch rokoch vychádza nižšie číslo, avšak vzápätí dodala, že ani toto číslo nemôže rezort akceptovať, a preto implementuje rôzne opatrenia.
Síthová priblížila, že neprepadávali celé ročníky, ale boli dve školy, kde väčšina žiakov v rámci jedného ročníku prepadla. Doplnila, že na daných školách je v súčasnosti Štátna školská inšpekcia, ktorá bude informovať ministerstvo o svojich záveroch. Zamestnanci ministerstva školstva sa tiež telefonicky spojili so 194 základnými školami, kde opakovalo ročník 25 percent žiakov. Urobili medzi nimi prieskum zameraný na dôvody, prečo deti ročník opakovali a z akých skupín žiaci pochádzali. Otázky sa týkali aj formy podpory, ktorú žiakom školy v tomto školskom roku poskytujú a akú pomoc od ministerstva školstva potrebujú.
„Najčastejšími dôvodmi bolo, že žiaci nechodili do školy, teda záškoláctvo, ako druhý najčastejší dôvod bola uvedená nespolupráca zo strany rodičov,“ priblížila s tým, že ide o dôvody, ktoré identifikovali školy. V prípade záškoláctva ministerstvo školstva diskutuje s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR ako efektívne vyriešiť tento problém. Dodala, že nespoluprácu s rodinou riešia aj v publikovanom manuáli, v ktorom rezort školám radí väčšiu iniciatívu v komunikácii s rodinou. Ministerstvo komunikuje so školami aj naďalej a pripravuje metodicko-podporné webináre a sled komunikačných stretnutí v online formáte. V nich majú diskutovať o tom, akú podporu využívajú, čo je pre nich a žiakov efektívne. Ku koncu roka plánuje ministerstvo dotazník pre všetky školy, ktorý bude identifikovať, ktoré z podporných opatrení bolo najefektívnejšie.
(SITA, ta;adz)
Odporúčané články

V najbližších dňoch dôjde v Košiciach k zmene režimu fungovania cestnej svetelnej signalizácie na viacerých svetelne riadených križovatkách a priechodoch pre chodcov. Úpravy sa týkajú Triedy SNP, Prešovskej a Sečovskej cesty a Južného nábrežia.

Slnečný piatok prilákal do historického centra Košíc zberateľov, milovníkov histórie aj náhodných návštevníkov. Na Alžbetinej ulici sa koná tradičná burza starožitností, ktorá ponúka pestrú zmes predmetov s nádychom minulosti.

Prelom apríla a mája patrí tradične oslavám Dňa mesta Košice. Deň mesta sa viaže na významnú historickú udalosť, ktorá sa stala 7. mája 1369, keď kráľ Ľudovít Veľký udelil mestu historicky prvú erbovú listinu. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v dejinách, keď niektorý z európskych panovníkov udelil erb mestu. Táto skutočnosť sa stala v roku 1995 základom pre vznik osláv, ktoré sa z dôvodu záujmu verejnosti z pôvodného jedného dňa postupne rozšírili maratón podujatí.