Mobbing alebo syndróm vyhorenia? Ako to bolo s videom Marcela Merčiaka?
Slovenský internet zaplavilo video z interného rozhovoru s Marcelom Merčiakom. Dôvod zverejnenia však nie je doposiaľ známy. Či v tomto prípade môžeme hovoriť o mobbingu alebo o syndróme vyhorenia, ako mu predísť a mnohé iné otázky nám zodpovedal psychológ Marek Madro z Internetovej poradne pre mladých – ipcko.sk.
Čo je mobbing?
“Mobbing môžeme charakterizovať ako druh šikany, ktorá prebieha na pracovisku a realizuje ho jednotlivec alebo skupina voči nejakému inému kolegovi. Prejavy mobbingu môžu byť v podobe verbálnych útokov, v ktorých sa objavuje agresia, používanie direktívneho až nepríjemného tónu v rozhovore, urážky, zosmiešňovanie, sarkazmus, vydieranie, poškodzovanie povesti, psychické nátlaky ale aj sexuálne obťažovanie. Ďalším prejavom je ohováranie, vylúčenie, fyzická agresivita aj stonewalling, teda ignorovanie návrhov, iniciatívy, žiadostí o spätnú väzbu alebo podporu. O mobbingu hovoríme vtedy, ak sa deje dlhodobo a systematicky, uvádza sa časový rozptyl trvania aspoň pol roka a frekvencia je cca 1x za týždeň.”
Ako sa voči nemu brániť? Čo robiť, ak zažívate mobbing na pracovisku?
“Pre zastavenie mobbingu je dôležité začať ho riešiť hneď na začiatku už len tým, že rozpoznáme, že to, čo sa nám na pracovisku deje nie je v poriadku a nemá sa to diať. Je veľmi dôležité situáciu riešiť, pretože mobbing má vplyv na psychické aj fyzické zdravie, duševnú pohodu a v prípade neriešenia môže mať až fatálne následky. Je veľmi náročné, ale aj účinné, ak sa vám podarí ovládnuť svoje emócie a nenechať sa vyprovokovať, veľmi dôležitá je aj podpora ostatných kolegov, ktorých vnímate ako spojencov aj to, ak si zabezpečíte dôkazy o tom, že sa Vám mobbing deje a určite sa obráťte na svojho zamestnávateľa.”
Čo môžu robiť zamestnávatelia aby predišli mobbingu?
“Jedným z účinných riešení alebo prevencie mobbingu na pracovisku je personálna politika, ktorá má jasné stanovisko, že mobbing nie je akceptovaný, je neprijateľný a zavedenie procesov podpory, pomoci a ochrany pre obete mobbingu. Dôležitý je aj postoj vedenia, ktorý neignoruje prípadné podnety, že sa na pracovisku mobbing deje. Firemná kultúra postavená na úcte, rešpekte a ráznom netolerovaní a odmietaní akéhokoľvek prejavu ubližovania iným, ale aj vytváranie bezpečného a podporujúceho prostredia je mimoriadne dôležité, pretože mobbing vytvára na pracovisku toxické prostredie a dotýka sa všetkých, teda tých, ktorí mobbing realizujú, tých, ktorých sa bezprostredne dotýka, ale aj tých, ktorí sú jeho svedkami, čo môže mať vplyv na ich duševnú pohodu a celkovo aj na produktivitu a môže spôsobiť aj odchod zo zamestnania kvalitných profesionálov.”
Objavil sa podľa Vás mobbing v prípade medializovaného vyjadrenia športového komentátora Marcela Merčiaka na ZOH?
“Nie je možné potvrdiť alebo vylúčiť, či sa v prípade nahrávky jedná o mobbing, ako som spomenul, mobbing je systematické a dlhodobé ubližovanie. Je vždy potrebné rozlíšiť, či ide o mobbing, bežné konflikty, ktoré na pracovisku vznikajú alebo jednorázový konflikt, ktorý môže vzniknúť v nejakej mimoriadnej, dôležitej a stresujúcej situácii. Samozrejme, že ani v jednom prípade nemožno tolerovať urážanie a vulgarizmy na adresu iného človeka.”