Mobilita sa v lockdowne znížila, pokles však nedosahuje úroveň z januára
Mobilita obyvateľov Slovenska po zavedení lockdownu sa znížila. Tento pokles však nedosahuje takú úroveň, akú zaznamenali pri rovnakých protipandemických opatreniach na začiatku roka 2021. Informoval o tom na tlačovej konferencii k epidemickej situácii riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.
Rovnaký trend vidno aj pri návštevnosti obchodov a využívaní možnosti práce z domu. „Mnohé opatrenia sú nastavené tak, ako boli v januári, avšak nevidíme také úrovne poklesu mobility, ako to bolo v januári,” uviedol Mišík.
Mišík doplnil, že rezort zaznamenal za posledných 10 dní mierny pokles v počte nových prípadov koronavírusovej infekcie. Pri interpretácii sú však opatrní, nakoľko ľudia sa práve kvôli lockdownu testujú menej. Čo sa týka hospitalizácií a úmrtí, ich počet rastie. Vyrovnáva sa tiež veková skladba pacientov. Pozitívne Mišík hodnotí fakt, že počet výjazdov ku COVID pacientom klesol na úroveň obdobia pred tromi týždňami. Podľa jeho slov ide o prvý ukazovateľ, že situácia sa mierne zlepšuje. Stále je však zdravotnícky systém pod enormnou záťažou, v nemocniciach leží približne 3 500 hospitalizovaných. Viaceré kraje dosiahli maximálne úrovne naplnenosti nemocníc z druhej vlny.
Zdroj: (SITA, qq;pla)
Odporúčané články
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.