Monoklonálne protilátky boli zatiaľ podané viac ako 6 000 pacientom
Monoklonálne protilátky boli zatiaľ podané viac ako 6 000 pacientom s ochorením COVID-19. Doterajšie skúsenosti ukazujú, že v nemocniciach, kde boli podávané monoklonálne protilátky, bola pozorovaná znížená frekvencia stavov vyžadujúcich si následnú hospitalizáciu. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Dodala, že spolu za roky 2021 a 2022 rezort na lieky pre COVID pacientov minie sumu 99 739 650 miliónov eur.
V súčasnosti dostupné údaje z výsledkov klinických skúšaní nových liekov priamo poukazujú na významnú redukciu hospitalizácií. U pacientov, ktorí boli liečení novými liekmi, bolo tiež pozorované výrazné zníženie počtu úmrtí. Masívnejší nákup nových liekov, najmä priamo pôsobiacich antivirotík, a ich razantné farmakoterapeutické nasadenie v populácii, by mohol podľa rezortu okrem toho priniesť aj efekt výrazného zníženia počtu závažne chorých pacientov. „Ministerstvo zdravotníctva plánuje efektívne využívať nové lieky na ochorenie COVID-19 na odľahčenie nemocničnej siete. Vyššou zaočkovanosťou by sme však vedeli ušetriť milióny eur a predísť ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 u tisícok pacientov,” doplnila Eliášová.
Liečba COVID pacientov je naozaj nákladná. Rezort pre nich v roku 2021 doposiaľ zabezpečil liečivá bamlanivimab, bamlanivimab v kombinácii s etesevimabom, liek Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir, liek Ronapreve obsahujúci liečivá kazirivimab a imdevimab, ako aj liek Veklury, ktorého účinnou zložkou je remdesivir. Objem nakúpených liekov je aktuálne 56 460 liečebných cyklov za celkovo 41 396 150 eur. Koncom tohto roka sa zároveň plánuje nákup ďalších liekov na december 2021 a rok 2022 v hodnote 58 343 500 eur. Ministerstvo na základe rozhodnutia vládneho kabinetu nakúpi priamo pôsobiace antivirotiká a monoklonálne protilátky, konkrétne ide o lieky Lagevrio a Ronapreve. V pláne je tiež zaobstarať liek Paxlovid zo skupiny priamo pôsobiacich antivirotík, a tiež lieku Veklury.
„Naďalej však platí, že očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, väčšina pacientov má po nakazení sa žiadne alebo len mierne príznaky. Navyše, náklady na nákup vakcíny pre jednu osobu predstavujú len zlomok z ceny liekov pre pacientov, ktorí ochoreli na COVID-19,” dodala Eliášová na záver.
Zdroj: (SITA, md;pla)
Odporúčané články
Mladá žena v Trebišove pripravila seniora o dôchodok. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, 69-ročný František sa v piatok 8. novembra na autobusovej stanici v Trebišove stretol s mužom a ženou, ktorých poznal. U tejto dvojice už viackrát prespal, vzhľadom na svoju životnú situáciu. V ten deň plánoval ísť po dôchodok a dvojica mu navrhla, že mu zabezpečia taxík.
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.