Monoklonálne protilátky dostalo vyše 100 pacientov UNLP, ani jeden neskončil v nemocnici

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice liečia pacientov kombináciou monoklonálnych protilátok obsahujúcich kasirivimab/imdevimab takmer dva týždne. Zdravotníci ich podávajú tak, ako boli dodané z Ministerstva zdravotníctva SR.
„Už prvé skúsenosti našich infektológov svedčia o tom, že tieto protilátky pomôžu znižovať počty pacientov v nemocnici. Je veľmi dôležité, aby boli podané včas, veríme, že to pomôže čiastočne znížiť mimoriadne napätú situáciu s pribúdaním počtu covidových pacientov,“ hovorí generálny riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ján Slávik, MBA.
V UNLP je hospitalizovaných vyše 200 pacientov s ochorením COVID-19. 50 sú v kritickom stave, pričom 10 sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, ostatní na high flow kyslíkové prístroje. „Monoklonálne protilátky sme podali viac ako 100 pacientom na dvoch klinikách. A evidentne vidíme, že títo pacienti sa k nám nevracajú a neprichádzajú na hospitalizáciu,“ hovorí prof. Pavol Jarčuška – prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Košice. „V súčasnosti sa k nám dostáva pomerne veľa pacientov, ktorí spĺňajú indikácie na podanie monoklonálnych protilátok a to je dobrá správa. Títo pacienti majú významne nižšiu pravdepodobnosť, že sa dostanú do nemocnice, že budú mať závažný priebeh infekcie alebo, že zomrú. Ten efekt bol dokumentovaný v klinických štúdiách, z našich skúseností to tiež môžeme potvrdiť.“
Použitie na Slovensku je možné na základe povolenia na terapeutické použitie neregistrovaného lieku vydaného Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky. Zdravotnícke zariadenia postupujú na základe usmernenia rezortu zdravotníctva. „Pacient dostane infúziu, ktorá trvá približne 20 minút a po tejto infúzii ešte hodinu čaká v ambulancii, či sa nevyskytne vedľajšia reakcia. U nás sme zatiaľ vedľajšiu príhodu zaznamenali len v prípade jedného pacienta, išlo o menšiu zimnicu po podaní protilátok,“ vysvetľuje Jarčuška.
„Kombinácia kasirivimab /imdevimab je určená pre pacientov, ktorí majú infekciu Covid-19, ktorí majú rizikové faktory pre vznik ťažkého priebehu infekcie. Sú to pacienti, ktorí majú nad 65 rokov, pacienti so závažnými pridruženými ochoreniami, ktoré sú presne špecifikované. Ďalej sú tieto protilátky určené pacientom s BMI, teda indexom telesnej hmotnosti nad 35, a súčasne pacientom, ktorí majú závažnú poruchu imunity,“ vysvetľuje prof. Pavol Jarčuška.
Zdroj: (UNLP Košice)
Odporúčané články

Jedna z najvýznamnejších investícií do cestnej infraštruktúry na východnom Slovensku sa blíži k dokončeniu. Obchvat Košíc, konkrétne druhú etapu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom odovzdať do užívania ešte v tomto roku. S aktuálnou fázou výstavby však súvisia aj dočasné dopravné obmedzenia, ktoré sa dotknú najmä cesty R4 pri križovatke Kechnec.

Jeseň života môže byť občas osamelým obdobím. Pre našich seniorov je dôležité, aby toto obdobie prežili šťastne a v spoločnosti iných ľudí. Do redakcie nám napísal čitateľ, ktorý sa pýtal, kde by sa jeho postarší sused mohol zoznámiť s rovesníkmi práve preto, aby nebol sám. V tomto článku sme pre vás pripravili informácie o možnostiach pre seniorov dostupných v Košiciach.

Hasiči v Košickom kraji zasahovali počas víkendu pri desiatich dopravných nehodách. Ako na sociálnej sieti uviedol Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) Košického kraja, ide o nehody, ktoré sa stali od piatkového popoludnia (20. júna) do pondelkového rána (23. júna).