Musíme v sebe pestovať ducha demokracie a slobody, zdôraznil Heger

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas sobotnej návštevy bývalej obce Kalište, ktorú počas druhej svetovej vojny vypálili nacisti, zdôraznil nevyhnutnosť pestovať demokraciu a slobodu. „Dnes som opäť stál medzi torzami domov obce Kalište, ktorú začiatkom jari roku 1945 vypálili nacisti. Práve pripomienky takýchto udalostí v nás posilňujú záväzok konať dobro, vzoprieť sa zlu a nikdy sa mu nevzdať,” uviedol premiér Heger na sociálnej sieti.
Návšteva Kališťa pripomenula premiérovi udalosti z Ukrajiny. „Takých miest ako tu v Kališti, kde po domoch zostali len ruiny, sú na Ukrajine stovky, možno už tisíce. Sú to živé pomníky strašnej tragédie, z ktorých človeku puká srdce. A stojí za nimi ruské politické vedenie a jeho okupačná armáda. To oni navrátili do Európy časy studenej vojny. Myslím na zničené ukrajinské mestečko Buča, ktoré som osobne navštívil,” povedal premiér. Agresiu Ruska na Ukrajine prirovnal Heger k fašizmu 21. storočia.
Podľa Hegera sa už podobné udalosti, aké sa udiali v Kališti, sa nesmú znova opakovať. „Musíme sa zomknúť okolo hodnôt humanizmu a kresťanstva. Musíme v sebe pestovať ducha demokracie a slobody a nepodľahnúť dezinformáciám. Musíme venovať zvýšenú pozornosť našej obranyschopnosti, posilňovať naše spojenectvo v rámci Severoatlantickej aliancie a naďalej poskytovať Ukrajine všestrannú pomoc, pretože oni bojujú aj za nás,” dodal premiér.
Zdroj: (SITA, ta;pma)
Odporúčané články

Prevzatím staveniska sa vo štvrtok 24. júla začne rekonštrukcia a rozšírenie tzv. „esíčka“ na Kavečianskej ceste. Úsek je dlhodobo najproblémovejším a nejnehodovejším miestom na celej tejto komunikácii z Košíc do Kavečian a späť.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Dnes zasahovali hasiči z Požiarnickej ulice pri požiari bytu na piatom poschodí bytového domu na Michalovskej ulici. Z okien unikal hustý čierny dym a udalosť si vyžiadala evakuáciu a zásah so zvýšenou pohotovosťou.