MZ predstavilo projekt ambulantnej starostlivosti pre pacientov po prekonaní infarktu

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci so Slovenskou kardiologickou spoločnosťou a Úniou pre zdravšie srdce predstavili program intenzifikovanej ambulantnej starostlivosti. Projekt je zameraný na ambulantnú starostlivosť, v ktorom pacienti budú absolvovať častejšie kontroly a špecializované vyšetrenia zamerané na rizikové faktory.
Medzi tieto faktory patrí LDL cholesterol, vysoký tlak, diabetes, obezita a do úvahy sa bude brať aj životospráva a zlozvyky pacienta.
Projekt sa bude pilotne realizovať v rámci troch ústavov srdcovo-cievnych chorôb, a to v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb, Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb a vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb.
Dôležitou súčasťou projektu je zlepšenie systému práce s dátami, ktoré by mohli pomôcť k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov zdravotnej starostlivosti. „Výsledky vyšetrení a sledované parametre budú zbierané a následne analyzované. Program bude priebežne vyhodnocovaný z pohľadu efektivity a neskôr by mohol byť rozšírený do všetkých kardio centier na Slovensku,” uviedol podpredseda predstavenstva VÚSCH Martin Studenčan.
Rezort zdravotníctva túto iniciatívu kardiológov oceňuje. Zdravotné poisťovne podľa štátneho tajomníka rezortu zdravotníctva Róberta Babeľu vynakladajú ročne na liečbu infarktu myokardu približne 30 miliónov eur. „Ak nezačneme konať, do roku 2025 nás môžu priame a nepriame náklady spojené s ischemickou chorobou srdca a infarktom myokardu stáť 171 miliónov ročne,” tvrdí. Verí, že projekt bude natoľko úspešný, aby ho bolo možné rozšíriť do všetkých regiónov Slovenska a zlepšiť tak prognózu pacientov, ktorí prekonali infarkt.
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) začína s modernizáciou obojsmerných električiek typu KT8D5. V uplynulých dňoch podpísal čiastkovú zmluvu o dielo na modernizáciu prvej z celkovo deviatich električiek.