“Na adekvátne ohodnotenie nikdy nebolo dosť prostriedkov”
Podpredseda odborov v DPMK Vladislav Stankovič tvrdí, že príčiny nedostatku vodičov sú širšie. V prvom rade ide o dlhodobé zanedbanie výchovy nových vodičov.
„Kurz na vodičské oprávnenie je drahý a ak už do toho niekto investuje, hľadá si prácu s lukratívnejším príjmom. Podnik urobil kurz na získanie vodičského oprávnenia na autobusy, ale na pokrytie zvýšenej potreby práce pre výluky električkovej dopravy to je málo,“ tvrdí odborár.
Zdôrazňuje, že tento stav nie je záležitosťou súčasného vedenia mesta a podniku. Problém s nedostatkom vodičov bol vypuklý už v roku 2008. Počas krízy v roku 2009, keď veľa dopravných firiem vodičov prepúšťalo, ich DPMK prijímal. „Keďže však na adekvátne ohodnotenie nikdy nebolo dosť prostriedkov, situácia sa teraz vracia. Mesto dlhé roky poskytovalo podniku nízku dotáciu vzhľadom na potreby a výkon, ktoré musí urobiť,“ vysvetľuje V. Stankovič.
Podľa jeho slov napríklad česká Plzeň mala v roku 2015 necelých 170-tisíc obyvateľov a dotácia pre dopravný podnik bola v prepočte na eurá takmer 30 miliónov. Košice mali takmer 240-tisíc obyvateľov, ale dotácia na MHD bola 17,75 milióna eur.
„V poslednom období došlo k obnove vozového parku a začalo sa s rekonštrukciou električkových tratí, kde sa to dlhé roky zanedbávalo. Mesto postupne vyrovnáva aj dlh za predchádzajúce roky, na platoch zamestnancov sa to však prejavilo minimálne. Kedysi mali zamestnanecké výhody na dopravu v MHD. Dnes idú voziť cestujúcich a cestu do práce a z práce aby si platili sami. Takže, čomu sa čudujeme?“ pýta sa V. Stankovič.
(FER)
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.