Na Alžbetinej pribudol pamätník Nežnej revolúcie
K 30. výročiu Nežnej revolúcie vytvoril akademický sochár Ladislav Gajdoš pamätník s názvom „Ohýbanie vedomia a svedomia“ alebo „Rub a líc Nežnej revolúcie“. Dielo reflektuje osobných 30 rokov sochára.
Plastika je podľa autora jeho osobným odrazom nielen tejto doby, ale aj rokov prežitých v Československu pred Novembrom 1989. Forma sochy – otvorený stĺp podčiarkuje zásadnú myšlienku. „Stĺp otvára svoje vnútro a vizualizuje najznámejšie javy tohto času. Má to byť akési memento obdobia pred i po roku ´89,“ hovorí sochár Ladislav Gajdoš.
Vonkajší plášť oboch polovíc stĺpa reflektuje 30 rokov sochára po profesionálnej, ale aj osobnej stránke. „Formou dokumentu ukazujem, ako som ich prežíval ja, ako občan a ako sochár som ich spracoval do početných plastík,“ uvádza umelec.
Výtvarná podoba pamätníka spája prvky architektúry, ako vertikálne oblúky, reliéf s písmom i bohatou figurálnou štruktúrou podkladu. Nachádzajú sa tam symboly ako paragrafy či kľúče. Fotografie zachytávajú niektoré staršie diela umelca vystavené po celom Slovensku.
Sabinovský rodák Ladislav Gajdoš (1940) je absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Akadémie výtvarného umenia v Prahe. Na istý čas emigroval do Nemecka.
Po návrate na Slovensko vítal nové premeny po roku 1898 a 1993. „S obavami a kriticky však videl a pranieroval negatíva v subjektívnom konaní človeka a ľudí, ale v širších súvislostiach a deformáciách spoločensko-politického života týchto rokov i súčasnosti,“ uviedol umelecký historik Bohumír Bachratý. Z rokov 1998–2010 to bol unikátny súbor Slovenské fašiangy I. – XV., potom niektoré sólo plastiky alebo známe Gajdošove valašky.
Foto: Veronika Janušková
[ad][/ad]Odporúčané články
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.