Na čo si treba dávať pozor pri domácom antigénovom teste?

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) prostredníctvom oficiálnej facebookovej stránky informuje verejnosť o tom, ako vykonávať domáci nazálny antigénový odpoved. Postup je následne ilustrovaný aj vo forme videa. Ministerstvo odporúča aby si ľudia pred každým testom dôkladne prečítali návod na použitie, keďže sa pri jednotlivých typoch testov môžu líšiť podmienky.
Ako na to, na čo si treba dať pozor alebo kedy sa testovať?
- Kvalita steru ovplyvňuje výsledok testu. Predtým než sa rozhodnete vykonať odpoved je dôležité si poriadne vyfúkať nos. Pri teste netreba nabrať hustý hlien, ako si niektorí mylne myslia, ale je potrebné sa tyčinkou dostať priamo na nosovú sliznicu. “Vírusový proteín, ktorý odpoved zachytáva, sa totiž nachádza v bunkách na povrchu nosovej sliznice, ktoré tyčinkou odoberáme,” uvádza MZ SR na oficiálnej facebookovej stránke.
- V prípade, že pociťujete príznaky Covidu môžete si odpoved urobiť hneď, avšak najlepšiu záchytnosť ma antigénový odpoved 1 až 2 dní po objavení príznakov, pri Omikrone to môže byť aj viac dní.
- Pravidelné testovanie znamená väčšiu istotu. Ak sa cítite zle a máte príznaky, ale antigénový odpoved ukáže negatívny výsledok, MZ SR odporúča odpoved na ďalší deň zopakovať.
- “Negatívny výsledok nemusí znamenať, že nie sme infikovaní. Pozitívny výsledok však vzhľadom na aktuálnu vysokú prevalenciu vírusu takmer s istotou znamená pozitivitu a infekčnosť. Aj mierne sfarbenie pásika T znamená s vysokou pravdepodobnosťou pozitivitu,” dodáva na záver Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky na oficiálnej facebookovej stránke.
Zdroj: (FB/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, vu)
Odporúčané články

Americký prezident Donald Trump vyjadril podporu investíciám do oceliarní U. S. Steel, no trvá na tom, aby spoločnosť zostala pod americkou kontrolou. Tieto vyjadrenia zazneli v nedeľu 13. apríla na palube vládneho lietadla Air Force One počas jeho návratu z Floridy do Washingtonu.

Mesto Košice uspelo s projektom mapovania verejných budov, z európskych zdrojov naň získalo viac ako šesť miliónov eur. Projekt má za cieľ vytvorenie digitálneho nástroja, ktorý by mal mapovať verejné budovy v Košiciach a ich stav. Ako uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) vďaka projektu by mohli odhaliť miesta a budovy, ktoré nie sú vhodne využité.

Prelom apríla a mája patrí tradične oslavám Dňa mesta Košice. Deň mesta sa viaže na významnú historickú udalosť, ktorá sa stala 7. mája 1369, keď kráľ Ľudovít Veľký udelil mestu historicky prvú erbovú listinu. Stalo sa tak vôbec prvýkrát v dejinách, keď niektorý z európskych panovníkov udelil erb mestu. Táto skutočnosť sa stala v roku 1995 základom pre vznik osláv, ktoré sa z dôvodu záujmu verejnosti z pôvodného jedného dňa postupne rozšírili maratón podujatí.